Niebo pełne gwiazd
(źródło: Pixabay)

Sopotnia Wielka jako Dark Sky International. To pierwsze takie miejsce w Polsce!

Sopotnia Wielka to wieś ulokowana na terenie województwa śląskiego, w powiecie żywieckim, w Gminie Jeleśnia. Stała się teraz popularna w skali całego świata, a wszystko dlatego, że została ogłoszona jako Dark Sky International, lokując się na dziesiątym miejscu w Europie. Co oznacza to wyróżnienie?

Czym jest Dark Sky International?

11 listopada br. Sopotnia Wielka stała się znana dla całego świata jako jedna z lokalizacji Dark Sky International, czyli terenu, który w ostatnich latach wykazał się zaangażowaniem w kwestii ochrony nocnego nieba, coraz częściej „skażonego” zanieczyszczeniem światłem.

Sopotnia Wielka znacząco wyróżniła się w skali kraju, a projekt realizowany przez Dark Sky Community na terenie tej wsi został zapoczątkowany już w 2020 roku. Teraz ta niewielka wieś ulokowana na Żywiecczyźnie mogłaby stać się przykładem dla całego kraju, a nawet podstawą do ustanowienia przepisów ograniczających zanieczyszczenie światłem.

Jak wynika z informacji udzielonych przez twórców Programu Ciemne Niebo, Polska jest obecnie jednym z najszybciej rozświetlających się lokalizacji na terenie Europy. W praktyce oznacza to, że coraz mniej z nas może cieszyć się wieczornym widokiem gwiazd.

Sopotnia Wielka jako Dark Sky International (źródło: DarkSky)
Sopotnia Wielka jako Dark Sky International (źródło: DarkSky)

Problematyka obserwacji nocnego nieba

Zanieczyszczenie światłem to rozpraszające się w atmosferze oświetlenie, które generuje zakłócenia w widoczności nieba. Najczęściej można spotkać je nad dużymi aglomeracjami. Zjawisko to może zakłócać cykl dobowy, powodować bóle głowy, zwiększać stres i przyczyniać się do bezsenności. Poza tym, zanieczyszczenie światłem jest odpowiedzialne za dezorientację przestrzenną zwierząt czy wprowadzanie zmian do ich codziennego funkcjonowania.

Dlatego też tak istotne jest to, aby włodarze państw, miast, gmin i niewielkich miejscowości prowadzili prace nad przepisami, które w sposób rygorystyczny będą regulowały odpowiedni rodzaj oświetlenia. Redukcja zanieczyszczenia światłem jest podstawą komfortowego życia ludzi i zwierząt.