Re-absorbent oil (źródło: reabsorbentoil.pl)
Re-absorbent oil (źródło: reabsorbentoil.pl)

Unikatowy sorbent z części starych lodówek powstaje w lubelskiej fabryce

W Lublinie dokonano nowatorskiego odkrycia. Miejscowi naukowcy opatentowali wyjątkowy sorbent, wytworzony z odpadów, które dotąd były uważane za bezwartościowe. Natomiast teraz mogą przyczynić się do ochrony środowiska nawet na skalę światową.

Innowacyjny pomysł z Lublina

Sorbent to substancja używana do neutralizacji zanieczyszczeń, głównie płynnych. Jest niezastąpiony przy usuwaniu wycieków po wypadkach, rozlanych paliw, czy olejów w warsztatach. Tradycyjnie wytwarzany z tworzyw sztucznych lub naturalnych skał, wymagał późniejszej utylizacji.

Innowacyjny sorbent z Lublina Re-Absorbent Oil powstaje z pianki izolacyjnej, używanej w lodówkach i urządzeniach chłodniczych. Dotąd element ten był dość uciążliwy jeśli chodzi o proces recyklingu. Na szczęście, Witold Chemperek, wiceprezes Polskiej Korporacji Recyklingu, wpadł na pomysł jej ponownego wykorzystania.

Co wyróżnia ten produkt? Przede wszystkim, nie absorbuje on wody, dzięki czemu po użyciu może służyć jako alternatywne paliwo. Ma też wysoką wartość energetyczną. Jest skuteczny nawet w zbieraniu zanieczyszczeń z powierzchni wody.

Technologia wykorzystywana w Lublinie jest unikatowa na skalę europejską i światową. Nie tylko stanowi rozwiązanie ekologiczne, ale również ekonomiczne, ponieważ produkt ma wiele zastosowań. Została ona opatentowana i wprowadzona do produkcji. Warto podkreślić, że zainteresowanie lubelskim sorbentem stale rośnie. Znacząca część produktów trafia na eksport, ale lokalny rynek również chętnie korzysta z tej innowacji.

Drugie życie lodówek

Warto dodać, że pianka izolacyjna nie jest jedynym elementem zużytych lodówek, który poddaje się recyklingowi w lubelskiej firmie. Polska Korporacja Recyklingu, dzięki funduszom norweskim, wykorzystuje zaawansowaną technologię do sortowania odpadów i regranulacji tworzyw sztucznych.

Lodówka, trafiająca na linię recyklingu, przechodzi przez proces, w którym roboty odzyskują wszystkie możliwe do ponownego użycia materiały. Rocznie przetwarzanych jest tutaj 300 tysięcy urządzeń chłodniczych oraz innych sprzętów, jak telewizory czy kopiarki.

Dzięki tej technologii odzyskuje się miedź, aluminium i stal, które ponownie trafiają do przemysłu hutniczego. Plastiki są przetwarzane na granulat, wykorzystywany w produkcji opakowań, a odsysany gaz chłodniczy służy do ogrzewania zakładu.

Firma potrzebuje stałego dopływu zużytych sprzętów, aby efektywnie funkcjonować. Dla ułatwienia procesu zbierania, uruchomiono serwis www.odbiorydomowe.pl, który umożliwia łatwe pozbycie się zużytego sprzętu AGD.