Jazda po alkoholu, wykrywanie spożycia AI
Jazda po alkoholu, źródło: Pixabay

Stan po spożyciu alkoholu wykrywany z twarzy? AI mówi tak

Sztuczna inteligencja pojawia się dosłownie wszędzie. Tym razem naukowcy postawili na wykorzystanie AI, aby stwierdzić czy dana osoba spożywała alkohol na podstawie analizy twarzy. Jak działa system, jaką ma skuteczność i czy znajdzie zastosowanie?

Wypadki drogowe a alkohol

Coraz częściej słyszy się, że wypadek spowodował pijany kierowca, a policja czy straż miejska nie są w stanie zapanować nad pijanymi kierowcami.

W zeszłym roku ponad 330 osób w Polsce zginęło w wypadkach przez alkohol, a ponad 2800 zostało rannych. Niestety, nie da się sprawdzić każdego uczestnika ruchu, choć lata, gdy alkomat posiadali tylko policjanci, już dawno się skończyły. Mimo to, nadal zdarzają się osoby, które decydują się na jazdę po alkoholu.

Metody AI na wykrycie alkoholu z twarzy

Pojawiały się już metody wykorzystujące AI, które mogłyby stwierdzić spożycie alkoholu, jednak nie były na tyle skuteczne, aby znalazły zastosowanie powszechnie. Jak wyjaśniają naukowcy z Wietnamskiego Uniwersytetu Narodowego z Ho Chi Minh City – wcześniejsze techniki badały stan oczu, pozycję głowy czy też ogólny stan funkcjonalny człowieka, które nie sprawdzały się dość dobrze w ocenie stanu po alkoholu.

Dlatego też wietnamscy naukowcy opracowali metodę opierającą się o analizę obrazowania termicznego twarzy. Metoda ta jest tak samo nieinwazyjna jak poprzednie, a do tego ma wyższą skuteczność, która na ten moment ulokowała się na poziomie 93%.

Zespół jest świadomy, że raczej niemożliwym będzie uzyskanie 100% prawidłowych wyników, jednak mogłoby to znacząco ułatwić i przyspieszyć kontrolę osób np. opuszczających imprezy masowe.

Nie prowadź po spożyciu alkoholu
Nie prowadź po spożyciu alkoholu, źródło: Pixabay

Skuteczna metoda wykrywania nietrzeźwych przez AI czy kolejne problemy?

Wydaje się, że ta szybka i praktycznie nieinwazyjna metoda mogłaby powstrzymać choć trochę wypadków. Pozostaje pytanie, co powiedziałoby na to społeczeństwo i, czy w ogóle mogłoby dojść do skutku kontrolowanie osoby opuszczającej klub czy inne miejsce imprezy masowej, przez osoby niezwiązane ze służbami.

I – przede wszystkim – co z osobami, które okażą się fałszywie dodatnie w kwestii spożycia alkoholu, a jednak w rzeczywistości będą w pełni trzeźwe? Lub odwrotnie – będą nietrzeźwe, a urządzenie tego nie wykryje?