Naukowcy opracowali zaawansowany technologicznie sweter, który zapewnia robotom funkcję wykrywania fizycznego kontaktu z ludźmi lub innymi przedmiotami.
Roboty coraz sprawniejsze w pracy z ludźmi
Rozwój sensoryki i nowych, inteligentnych materiałów, pozwala wprowadzać robotycznych asystentów w obszary wcześniej zarezerwowane jedynie dla ludzi. Pierwsze projekty androidów wyglądają bardzo obiecująco, być może niedługo w kuchniach będą nam asystować mechaniczne ramiona, pomagać niepełnosprawnym w codziennym życiu będąc przy tym w 100% bezpieczne? Co jednak z dużymi, ciężkimi i niebezpiecznymi robotami przemysłowymi? Czy i one mogą pracować ramię w ramię z człowiekiem? Okazuje się, że tak, pod warunkiem że założą… sweter.
Znana jako RobotSweater technologia jest rozwijana przez zespół z Carnegie Mellon University. Tkanina, składająca się z trzech warstw, owijana jest wokół mechanicznego ramienia lub innego urządzenia i podłączona do źródła zasilania.
Warstwy górna i dolna składają się ze zwykłej przędzy nylonowej, przez którą przebiegają rozmieszczone w odstępach paski przewodzącej przędzy z włókien metalicznych. Paski te są ułożone rzędami na jednej warstwie i kolumnami na drugiej. Pomiędzy tymi dwoma warstwami umieszczona jest warstwa izolacyjna z nieprzewodzącej siatki. Dopóki na sweter nie jest wywierany nacisk, warstwy przewodzące są od siebie oddzielone.
Po przyłożeniu nacisku niektóre paski na tych warstwach łączą się ze sobą przez otwory w warstwie siatki. To zamyka obwód, wytwarzając sygnał elektryczny. Analizując, skąd pochodzi sygnał, można określić, gdzie wywierany jest nacisk na odziany w sweter korpus.
Tkanina wielokrotnego użytku włączy zmysł dotyku
W warunkach przemysłowych robot po wykryciu sygnału może zareagować natychmiast przerywając ruch. Technologia może również pozwolić ludziom trenować maszyny do wykonywania określonych czynności poprzez dotykanie ich i fizyczne prowadzenie. Ponadto naukowcy badają teraz możliwość używania poleceń przesuwania palcem i szczypania na swetrze, tak jakby był to ekran dotykowy.
Dodatkowym plusem jest również elastyczność sweterka, co pozwala nakładać go na nieregularne kształty lub ruchome części, które nie mogą pomieścić konwencjonalnych sztywnych czujników.