Sztuczna Inteligencja (AI) pomoże w monitorowaniu parkingów w Dubaju
Sztuczna Inteligencja (AI) pomoże w monitorowaniu parkingów w Dubaju | fot. rta.ae

W Dubaju AI ułatwia pracę państwowych urzędników

Przykładów wykorzystania Sztucznej Inteligencji (AI) jest coraz więcej. Tym razem w Dubaju postanowiono wykorzystać naszpikowane inteligentną technologią samochody do monitorowania parkingów publicznych. To nie pierwszy raz kiedy w tym regionie korzysta się z najnowszych technologii w celu poprawy życia społeczeństwa.

Porządek na parkingach

„Pani kochana ja tu tylko na pięć minutek zaparkowałem, żeby bułeczki dzieciom kupić” – jeśli ktoś używa takich tekstów, oznacza to, że jest duże prawdopodobieństwo, że nie unika jak ognia płatności za korzystanie z parkingu w płatnej strefie parkowania.

Jako kierowca, z osobistych doświadczeń wiem, że znalezienie dobrego miejsca w obrębie ruchliwych części miasta graniczy czasem z cudem. Wiadomo także, że takie miejsca są płatne. Czasy, kiedy byliśmy zmuszeni szukać najbliższego parkometru, powoli odchodzą do historii, bo wystarczy odpowiednia aplikacja, by tuż po zgaszeniu silnika zapłacić za parkowanie.

Według tego, co udało mi się ustalić, mimo wielu udogodnień i możliwości, zarządcy publicznych stref parkingowych nie narzekają na liczbę interesantów, którzy ze skruchą przychodzą opłacić karę za brak wykupionego biletu parkingowego. Jeden z moich znajomych pracuje także jako parkingowy i nie narzeka na brak zajęcia w godzinach swoich dyżurów.

Parkingi w Dubaju będą monitorowane przez Sztuczną Inteligencję (AI)
Parkingi w Dubaju będą monitorowane przez (AI) | fot. pxhere.com

W Dubaju pomoże AI

Obecnie w Dubaju, za 190 000 miejsc parkingowych, spośród wszystkich 550 000 miejsc, trzeba płacić. Dubajski Zarząd Dróg i Transportu (RTA) rozpoczął oficjalną eksploatację systemu smart screening – płatnego parkingu publicznego w Dubaju z wykorzystaniem kamer cyfrowych wykorzystujących sztuczną inteligencję i technologie uczenia maszynowego. 

System jest częścią starań RTA o wykorzystanie nowoczesnych i inteligentnych technologii w dostarczaniu lepszych usług użytkownikom publicznych parkingów w Dubaju. Dyrektorka generalna zarządzająca projektem, inż. Maitha bin Adai, powiedziała:

System inteligentnego monitoringu płatnych parkingów publicznych w Dubaju uzupełnia strategię rządu dotyczącą cyfryzacji usług podmiotów publicznych w Emiracie. Jest to również zgodne ze strategią ZEA na rzecz Sztucznej Inteligencji (AI). 

System usprawnia i kontroluje korzystanie z parkingów publicznych oraz zwiększa częstotliwość korzystania z miejsc parkingowych. Zwiększa również skuteczność monitorowania i inspekcji miejsc parkingowych oraz ogranicza potencjalne błędy związane z naruszeniami.

Technicznie to wysoka półka

Inteligentny system, który będzie montowany na służbowych samochodach RTA, umożliwia monitorowanie i odczytywanie tablic rejestracyjnych pojazdów w 360°. Takie działania zapewniają 24 cyfrowe kamery zamontowane na dachu pojazdu.

Ciekawostką jest to, że urządzenia te mogą odczytywać i analizować tablice rejestracyjne pojazdów na parkingach publicznym nawet przy prędkościach powyżej 80 km/h. Jeszcze ciekawsze jest to, że dokładność przy takich parametrach pomiarowych sięga 99%.

System monitorowania okolicy przy użyciu wielu kamer znany są m.in. z Apple Maps, czy Google Maps
System monitorowania okolicy przy użyciu wielu kamer znany są m.in. z Apple Maps, czy Google Maps | 9to5mac.com

Wspomniana wcześniej pani inżynier wymieniła także powody, dla których taki system jest wdrażany w Dubaju:

RTA chętnie korzysta z najnowszych technologii kontroli parkingowej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ odsetek elektronicznych biletów parkingowych gwałtownie rośnie w porównaniu z biletami papierowymi. RTA podejmuje również kilka inicjatyw wspierających migrację do inteligentnych systemów i usług parkingowych.

Wdrożenie systemu wpisuje się także w plany RTA, mające na celu ułatwienie pracy inspektorów parkingowych poprzez wykorzystanie najnowszej technologii monitorującej. Inspekcja parkingu staje się więc w pełni zautomatyzowana, aby zapewnić bezpieczeństwo inspektorom, unikając rozpraszania ich podczas jazdy.

E-Kontrola SPPN

Z perspektywy Polski, w kwestii inteligentnych systemów monitorujących publiczne parkingi, nie mamy się czego wstydzić. W Warszawie z sukcesem funkcjonuje podobny sposób inspekcji parkingów publicznych. E-kontrola Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego to projekt bardzo nowatorski i wyjątkowy także ze względu na wykorzystywane w nim elektryczne pojazdy marki Nissan.

Według władz samorządowych projekt przynosi wymierne korzyści użytkownikom dróg i wciąż jest rozwijany. Na potwierdzenie tych doniesień jakiś czas temu stołeczny ratusz informował, że dzięki inteligentnym samochodom z systemem kamer udało się wystawić 100 tys. mandatów za złe parkowanie.