polityka AI
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Sztuczna Inteligencja zrewolucjonizuje diagnostykę udaru mózgu w Polsce

Kiedy wspominamy o wielkich osiągnięciach medycyny, w których wykorzystywana jest Sztuczna Inteligencja, najczęściej piszemy o wydarzeniach ze Stanów Zjednoczonych, Chin czy Europy Zachodniej. Teraz, z wielką dumą, możemy napisać o technologii, która zostanie wykorzystana w Polsce. I to na szeroką skalę!

Oprogramowanie Brainomix trafi do polskich szpitali

Brytyjska firma Brainomix opracowała oprogramowanie e-Stroke, służące do analizy zdjęć rentgenowskich mózgu pod kątem wykrywania i diagnozowania udaru mózgu. W opisie oprogramowania czytamy:

e-Stroke to zespół narzędzi wykorzystujących najnowsze algorytmy Sztucznej Inteligencji by wspierać lekarzy dostarczając, w czasie rzeczywistym, interpretację zdjęć mózgu by pomóc podjąć decyzję o wdrożeniu odpowiednej terapii, pozwalając na to, by większa grupa pacjentów poddana została właściwemu leczeniu, we właściwym miejscu i o właściwym czasie.

Jak to możliwe, że tak nowoczesne narzędzie trafiło do Polski?

e-Stroke fot. Brainomix
e-Stroke fot. Brainomix

Program POLKARD, by ograniczyć ilość zgonów z powodu udaru mózgu

Zakup oprogramowania Brainomix, dla wszystkich wiodących placówek medycznych w Polsce, zajmujących się terapią po wystąpieniu udaru mózgu, sfinansowany został w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo – Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2021, realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Celem programu jest ograniczenie liczby zgonów na 100 tysięcy osób do 427 (o 3% mniej niż w roku 2014).

Jak wspominają lekarze pracujący w szpitalach w Bydgoszczy i Lublinie, cytowani w komunikacie prasowym Brainomix, wykorzystanie oprogramowania e-Stroke w codziennej pracy sprawia, że znacząco wzrasta szansa na postawienie właściwiej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Dzięki oprogramowaniu Brainomix, znacząco zwiększamy szansę na właściwą, efektywną terapię.

dr Piotr Luchowski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Dla naszego dobra trzymajmy kciuki, by w Polsce realizowano jak najwięcej podobnych programów.