Sztuczna Inteligencja w Mapach Google sprawi, że będziemy jeździć bezpieczniej

Sztuczna Inteligencja w Mapach Google sprawi, że będziemy jeździć bezpieczniej

Tegoroczna konferencja Google I/O wprost obfitowała w nowości wykorzystujące Sztuczną Inteligencję. Na Tabletowo.pl wspominaliśmy, między innymi, o usprawnieniach w pakiecie biurowym firmy z Mountain View. Pora przyjrzeć się, w jaki sposób Sztuczna Inteligencja może sprawić, że kierowcy korzystający z Map Google będą jeździć bezpieczniej.

W ruchu drogowym występuje całe spektrum niebezpiecznych manewrów, w wyniku których dochodzi do stłuczek i poważniejszych wypadków. Od wyprzedzania z nadmierną prędkością, przez wymuszenie pierwszeństwa po gwałtowne hamowanie. To właśnie z tym ostatnim postanowiono zawalczyć, wykorzystując potężny oręż jakim jest Sztuczna Inteligencja.

Sztuczna Inteligencja ograniczy gwałtowne hamowania

Do wytrenowania Sztucznej Inteligencji posłużyły dane zbierane przez smartfony kierowców wykorzystujących Mapy Google, oraz pojazdy wyposażone w Android Auto. Te, których źródłem było oprogramowanie Android Auto, choć jest ich bardzo mało, przydały się by wykluczyć błędną interpretację danych ze smartfonów. Istnieje bowiem możliwość, że w danym momencie wcale nie doszło do gwałtownego hamowania, a przemieszczenia się smartfona w uchwycie czy zwykłego upadku. Monitor Android Auto jest zamocowany stabilnie, przez co ryzyko błędnej interpretacji nie występuje.

Dzięki AI, możliwe będzie takie wyznaczanie tras, by uniknąć przejazdu przez najtrudniejsze miejsca, w których często dochodzi do gwałtownego hamowania. Google szacuje, że jego nowe rozwiązanie pozwoli na uniknięcie 100 milionów przypadków gwałtownego hamowania każdego roku.

To nie koniec nowości AI w Mapach Google

Na tym jednak innowacje wykorzystujące Sztuczną Inteligencję w Mapach Google nie kończą się. Ta przydała się również po to, by stworzyć jak najdokładniejsze obrazy kolejnych 50 miast z całego świata. Wszystko po to, by korzystanie z map było jak najwygodniejsze nie tylko dla kierowców, ale też rowerzystów czy pieszych.

Na poniższym gifie można zobaczyć przykład zwiększenia dokładności mapowania, na podstawie skomplikowanego przejścia dla pieszych:

Sztuczna Inteligencja w Mapach Google sprawi, że będziemy jeździć bezpieczniej

To kolejny dowód na to, że dzięki AI nasze życie może stać się łatwiejsze.