Sztuczna inteligencja jako nowy kierunek na studiach
fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja jako nowy kierunek na studiach

Pewna uczelnia zdecydowała się zamknąć dotychczasowe kierunki, na które nie miała zbyt wielu chętnych. Postanowiła wprowadzić nowe i to bardzo na czasie. Od teraz studenci będą mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat na przykład sztucznej inteligencji. Niestety, nie w Polsce ;).

Sztuczna inteligencja na studiach

Szybko okazało się, że wybranie nowych kierunków to strzał w dziesiątkę. Co więcej, niemal natychmiast stały się one oblegane. Młodzi ludzie wyrażają chęć do nauki o technologii przyszłości bardziej niż na temat innych tradycyjnych przedmiotów. W ślad za indyjskimi uczelniami idą także inne, które porzucają dotychczasowe ramy programowe i wybierają zajęcia bardziej „na czasie”. Wybierać można m.in. pomiędzy AI, inżynierią biomedyczną czy nauką o danych. W niektórych zagranicznych miastach brakuje nawet miejsc dla chętnych.

W Polsce również zauważono ten trend i jak na razie naukę AI oferują dwie uczelnie – Politechnika Poznańska oraz Politechnika Wrocławska. Do wyboru mamy studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Jak wyglądają studia na kierunku sztuczna inteligencja?

Trzeba zaznaczyć, że powstanie tego kierunku było odpowiedzią na coraz szybciej rozwijające się technologie. Postęp sprawił, że specjaliści w tej dziedzinie stali się jednymi z najbardziej poszukiwanych, jeśli chodzi o dział IT. Studia te kształcą specjalistów posiadających wszechstronną wiedzę z zakresu nauk informatycznych, ścisłych oraz technicznych. Dzięki temu będą oni w stanie znaleźć pracę w prężnie rozwijającym się przemyśle informatyczny – przynajmniej takie są założenia. W ramach podstawy programowej studenci będą uczyć się nie wiedzy teoretycznej, ale również umiejętności praktycznych.

Gdzie mogą pracować osoby, które zdobędą tę specjalizację?

Kierunek sztuczna inteligencja daje możliwość zatrudnienia w firmach przede wszystkim zajmujących się rozwojem i badaniem nowych technologii. Firmy informatyczne, ośrodki badawcze czy też różne jednostki związane z rozwojem – tam należy zacząć poszukiwanie pracy.