Mózg

Już niedługo uraz mózgu będzie rozpoznawany przez Sztuczną Inteligencję

Nowe narzędzie, wykorzystujące AI, pomoże automatycznie rozpoznać różne typy urazów mózgu, wyłącznie na podstawie obrazów z tomografii komputerowej. Dzięki przetrenowaniu modelu Sztucznej Inteligencji na prawdziwych zdjęciach, narzędzie to wskazuje regiony mózgu, w których tkanka została uszkodzona przez różne rodzaje schorzeń lub chorób.

Pomoc dla wielu

Szybkość i trafność tego modelu AI jest nieporównywalnie większa od oceny lekarza. Przez to, że wykrywa najsubtelniejsze detale, może pomóc w stworzeniu spersonalizowanych metod leczenia, które pomogłyby 60 milionom pacjentów każdego roku.

Każda wizyta u lekarza może zająć nawet kilka godzin, a człowiek często pomija ważne szczegóły w skanie mózgu. Aby przyspieszyć i ulepszyć ten proces, badacze z uniwersytetów w Londynie i Cambridge stworzyli nowe narzędzie, które automatycznie wykrywa choroby i uszkodzenia mózgu.

A wszyscy wiemy, szczególnie teraz, że jakakolwiek pomoc dla pracowników medycznych jest niesłychanie potrzebna.

Już niedługo uraz mózgu będzie rozpoznawany przez Sztuczną Inteligencję
Przykładowe skany TK (fot. Research Gate)

Mózg naszym centrum sterowania

Ten model AI został przetrenowany na ponad 600 zdjęciach z tomografii komputerowej. Następnie został sprawdzony na nowej bazie skanów. Efekt? Narzędzie to poprawnie rozpoznało poszczególne partie mózgu, a także sklasyfikowało, czy jest on uszkodzony, czy nie.

Badacze mówią, że narzędzie to może pomóc w zobaczeniu, jak rozwija się choroba naszego „centrum sterowania” – czymś, co wcześniej nie było możliwe na dużą skalę. Przez wykrywanie drobnych zmian z wizyty na wizytę, można szybko i poprawnie zareagować na rozwój choroby. Piszą też oni, że możliwa będzie prognoza jej rozwoju na przyszłość, co może samo w sobie stworzyć nowe formy leczenia.

Już niedługo uraz mózgu będzie rozpoznawany przez Sztuczną Inteligencję
Kilka zdjęć, na których był trenowany ten model AI (fot. Imperial)

Jak powiedział współtwórca narzędzia, Miguel Monteiro:

Obecnie używamy Sztucznej Inteligencji tylko w celach badawczych, lecz po odpowiednich testach, może być użyta w klinikach, szczególnie tych, w których nie ma wielu środków lub radiologów.

“We’re currently only using the AI for research, but with proper validation, it could also be used in clinical scenarios like in resource-limited areas where there are few radiologists.”

Mamy nadzieję na szybką implementację narzędzia. Na razie kod dostępny jest dla każdego na GitHub.