Siły zbrojne Izraela mają działać w oparciu o sztuczną inteligencję
www.gov.pl

Siły zbrojne Izraela mają działać w oparciu o sztuczną inteligencję

Niestety, tematy wojenne są ostatnimi czasy dość aktualne. Nic więc dziwnego, że różne państwa starają się udoskonalać swoje armie na wypadek agresji z jakiejkolwiek strony. W ślad za nimi idzie także Izrael, który przyjął nową strategię włączenia i wykorzystania sztucznej inteligencji w oddziałach swoich sił zbrojnych. Na czym ona polega?

Izrael wprowadza sztuczną inteligencję do wojska

AI Week 2022 to wydarzenie, które odbyło się w lutym. Jego ideą jest zaprezentowanie rozwiązań, które łączą przywództwo technologiczne, stosowaną sztuczną inteligencję i najnowocześniejsze badania oraz ich wpływ na politykę, plany biznesowe czy – ogólnie rzecz ujmując – rozwój. I to właśnie tam Izrael postanowił zaprezentować swoją nową strategię dotyczącą sił zbrojnych w państwie.

Wychodzą z założenia, że odpowiednie dane w połączeniu ze sztuczną inteligencją odgrywają główną rolę w wygrywaniu przyszłych konfliktów zbrojnych. Dodatkowo system AI znacznie pomaga w przetwarzaniu ogromnej ilości danych generowanych przez różne czujniki, a także przekształcaniu ich w zrozumiałe informacje i dostarczaniu ich tam, gdzie powinny trafić.

Sztuczna inteligencja pomaga wygrywać konflikty

W maju 2021 Izrael miał okazję przekonać się na żywo, jak dużą rolę odegrała AI w izraelskim konflikcie z Hamasem w Gazie. Dlatego też aktualnie sztuczna inteligencja jest coraz częściej włączana do systemów opracowanych przez izraelskie firmy obronne.

Znajdziemy jej wykorzystanie między innymi w sprzęcie zbrojnym, czyli karabinach, bombach i innych systemach. Zazwyczaj każde z nich pracuje na oddzielnej platformie, która nie jest nigdzie sklasyfikowana.

Bardzo ważne było dla nas stworzenie wersji niesklasyfikowanej; to pozwala nam prowadzić całkiem innego rodzaju rozmowy z przemysłem, akademiami i partnerami za granicą. To dla nas niezwykle ważne –

Powiedział wysokiej rangi urzędnik z Izraela.

W ramach strategii zostanie utworzony dział sztucznej inteligencji, którego plany powstania sięgają już kilka lat wstecz. Transformacja cyfrowa jest centralnym elementem wieloletniego planu Momentum Izraela, który został ogłoszony w 2020 roku. W jego wyniku ma zmienić się system przekazywania informacji jednostkom znajdującym się na linii frontu.

Jak podają Siły Obronne Izraela, z czasem wykorzystanie AI ma być powszechne dla całego wojska, nie tylko jego kilku gałęzi. To umożliwi im przekazywanie odpowiedniej wiedzy w terenie w czasie rzeczywistym oraz zminimalizowanie liczby wyrządzonych przypadkowo szkód.