Meta Horizon Worlds (Źródło: Meta)
Horizon Worlds (Źródło: Meta)

Horizon Worlds bije rekordy, a Meta tworzy AI do tłumaczenia rozmów na żywo

Metaverse ma szansę być prawdziwym przełomem od czasu powstania globalnego internetu. Nowi użytkownicy nieustannie dołączają do platform społecznościowych stworzonych w wirtualnej rzeczywistości, a deweloperzy nie nadążają z dodawaniem kolejnych funkcji. Meta szykuje jednak coś naprawdę wielkiego.  

Horizon Worlds bije rekordy popularności

Nowa gra społecznościowa Mety, Horizon Worlds, bije obecnie rekordy popularności. Firma udostępniła ją wszystkim użytkownikom Oculus Questa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w grudniu 2021 roku. Od tego momentu, baza użytkowników platformy zwiększyła się dziesięciokrotnie.

Meta pochwaliła się również dokładniejszymi liczbami. W połowie lutego 2022 roku w Horizon Worlds grało już ponad 300 tysięcy osób. Każda z nich bawiła się, spędzała czas ze znajomymi lub budowała jeden z ponad 10 tysięcy światów dostępnych na platformie. Zainteresowanie tworzeniem własnych map nie spada – na oficjalnej grupie na Facebooku, zrzeszającej społeczność gry, znajduje się już ponad 22 tysiące użytkowników.

Meta ułatwi tworzenie światów w metaverse

Skoro o tworzeniu światów w metaverse mowa, warto również wspomnieć o planowanych ułatwieniach dla kreatorów map. Meta pragnie stworzyć bota, bazującego na sztucznej inteligencji, który pomoże stworzyć użytkownikom swój wymarzony świat w metaverse bez większego wysiłku.

Builder Bot, bo tak obecnie nazywa się to rozwiązanie, ułatwia tworzenie dowolnych światów na potrzeby metaverse. Są one generowane przez sztuczną inteligencję po wywołaniu komendy głosowej. Jeśli użytkownikowi nie podoba się wersja ukazana przez Builder Bota, zawsze może poprosić o zmianę scenerii lub jej elementu, bądź doprecyzować swoją prośbę.

Zespół Marka Zuckerberga podzielił się nagraniem prezentującym wczesną wersję testową tego narzędzia:

Nowe narzędzie jest częścią projektu opartego o sztuczną inteligencję, który ma pozwolić na wygodne tworzenie wymarzonych map na każdą okazję. Nie jest to jednak jedyne AI, jakie firma ma zamiar wdrożyć do metaverse. Firma szykuje również gratkę dla osób porozumiewających się w różnych językach.

AI tłumaczące rozmowy przełamie bariery językowe

Meta podaje, że około 80% ludzi na świecie umie porozumiewać się w najpopularniejszych językach używanych w wielu krajach, m.in. po angielsku, hiszpańsku czy mandaryńsku. Nie oznacza to jednak, że pozostałe 20% ma prawo zostać odcięte od świata. Wręcz przeciwnie, spółka pragnie zintegrować ludzi mocniej i przełamać istniejące dotychczas bariery językowe.

Pomóc w tym ma sztuczna inteligencja, której zadaniem będzie tłumaczenie ludzkiej mowy w czasie rzeczywistym. Według zapewnień Mety, Uniwersalny Tłumacz Mowy nie będzie przetwarzał wypowiadanych wyrazów na wyświetlany użytkownikom tekst, lecz skupi się na natychmiastowym wytworzeniu mowy w języku docelowym. Ma to zapobiec wykluczeniu użytkowników specyficznych odłamów języków, w których nie jest wykorzystywane pismo.

Meta wykres używanych języków
(źródło: Meta)

Według zapewnień Mety, nowa sztuczna inteligencja może pomóc jeszcze bardziej zintegrować ze sobą ludzi z całego świata i umożliwić dostęp do metaverse wszystkim chętnym. Trzymamy kciuki za firmę, gdyż w kwestii tłumaczenia maszynowego jest jeszcze sporo niedociągnięć, które można poprawić. Sztuczna inteligencja ma szansę sporo ułatwić w tym aspekcie.