T-Mobile 5G
T-Mobile 5G

T-Mobile rozpoczął testy sieci 5G Stand Alone

Madżentowy operator nie zwalnia tempa i kontynuuje rozwój swojej sieci piątej generacji. Właśnie rozpoczęły się testy nadajników T-Mobile opartych o system 5G Stand Alone. Dzięki nim możliwe będzie poprawienie przepustowości sieci i uniezależnienie nowych nadajników od starszych technologii.

Ruszyły testy 5G Stand Alone w T-Mobile

W kilku lokalizacjach w Polsce zostały uruchomione testowe nadajniki T-Mobile, działające w technologii 5G Stand Alone. Są one całkowicie odrębne od pozostałych, oferujących łączność również za pośrednictwem LTE czy 3G.

Dzięki takiemu wyodrębnieniu, sieć 5G SA jest w stanie zaoferować niższe opóźnienia oraz znacznie większą stabilność w porównaniu do sygnału 5G, nadawanego w innych stacjach bazowych. Jest to dla operatora szczególnie ważne, ponieważ zwiększa to komfort wielu klientów sieci, między innymi przedsiębiorców specjalizujących się w produkcji oraz graczy.

5G Stand Alone ma być kolejnym sporym krokiem, jaki wykona usługodawca, by zapewnić swoim abonentom jeszcze wyższą jakość usług. Prezes zarządu T-Mobile Polska, Andreas Maierhofer podkreśla, że dla klientów zawsze najbardziej znaczący jest szeroki wachlarz usług wysokiej jakości, co motywuje operatora do dalszego rozwoju sieci.

Wykorzystanie 5G Stand Alone pozwoli także na udostępnienie abonentom T-Mobile VoNR, czyli połączeń głosowych realizowanych w oparciu o sieć piątej generacji. T-Mobile przeprowadzał pierwsze testy tej usługi kilka miesięcy temu. Dzięki niej, jakość rozmów może znacząco się poprawić względem VoLTE.

5g
fot. Pixabay

Testowane przez T-Mobile 5G SA zostało uruchomione na częstotliwości 2600 MHz w środowisku testowym w Łodzi oraz komercyjne stacje zlokalizowane w Zambrowie (woj. podlaskie) i podwarszawskim Halinowie.

Operator ma na celu sprawdzenie działania sieci pod kątem współdziałania obecnie wykorzystywanej infrastruktury sieciowej z najnowszymi rozwiązaniami zastosowanymi w tym przedsięwzięciu. Przeprowadzane są również testy jakościowe pracy telefonów oraz routerów, korzystających z sieci 5G w technologii Stand Alone.

Petri Pehkonen, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji w T-Mobile Polska zaznacza, że na rynku nie ma jeszcze rozwiązań komercyjnych opierających się o 5G Stand Alone, co pozwala operatorowi postawić pierwsze kroki na tym gruncie, jak również przygotować swoją sieć do wdrożenia nowej technologii.

Przeprowadzane testy dostarczą operatorowi więcej informacji na temat jej działania i pozwolą określić oczekiwania wobec dostawców, z którymi współpracuje.