Rękawica masująca (Źródło: Cornell)
Rękawica masująca (Źródło: Cornell)

Elektroniczna rękawica masująca wyleczy opuchliznę

Opracowana przez zespół Uniwersytetu Cornell rękawica zastępuje masażystę przy leczeniu obrzęku dłoni. Urządzenie ma szansę stać się tanią i łatwo dostępną alternatywą dla chorych.

Sprytne, tanie urządzenia ułatwiają życie chorym

To niesamowite, jak różne urządzenia mogą znacząco usprawnić życie chorych i zagrożonych schorzeniami. Wkładki wykrywające przesłanki Alzheimera, stymulujące nerwy implanty, opaski wykrywające atrofię mięśni, wkładki do butów do badania stóp – to pozornie proste sprzęty, stworzone przez innowacyjne umysły. Do tej szlachetnej galerii sław dołącza elektroniczna rękawica opracowana przez zespół z Uniwersytetu Cornell.

Obrzęk dłoni powodowany jest zazwyczaj przez uraz lub chorobę. Zazwyczaj leczy się go za pomocą masażu dłoni wykonywanego przez terapeutę. W sytuacji, gdy tego typu specjalista nie jest dostępny, z pomocą może przyjść rękawica-masażer.

Eksperymentalne urządzenie zawiera technologię znaną jako KnitDema. Obecny prototyp składa się z dzianej przędzy, która obejmuje jeden palec. W tę przędzę wpleciono serię nitkowatych sprężyn ze stopu z pamięcią kształtu, z których każda otacza palec jak pierścień. Mała, połączona na stałe płytka drukowana dostarcza prąd elektryczny do każdej sprężyny, powodując jej nagrzewanie się i kurczenie. Kiedy prąd ustaje, sprężyna ochładza się i rozszerza z powrotem do stanu domyślnego.

Rękawica zastąpi specjalistę

Sekwencyjne uruchamianie sprężyn umożliwia wielokrotne ściskanie palca, przesuwając się od czubka do podstawy. Zarówno czas trwania, jak i intensywność ucisków palców można ręcznie dostosować do wymagań każdego pacjenta. Rękawica była bardzo komfortowa w obsłudze dla ochotników, którzy wypróbowali urządzenie. Jako dodatkowy bonus, nawet gdy sprężyny nie są używane, sama przędza nadal pasywnie ściska palec, pomagając zmniejszyć obrzęk.

Zamiast planować trudną do zdobycia wizytę u terapeuty w celu wykonania manualnego masażu, wyobrażamy sobie to jako coś, co ludzie mogliby zabrać ze sobą do domu.

doc. Prof. Cindy (Hsin-Liu) Kao