(źródło: Google)
(źródło: Google)

Google aktualizuje politykę braku aktywności. Ma zamiar usunąć nieużywane konta

Jeszcze w 2020 roku Google zapowiedziało, że treści, które przechowywane są na nieużywanym koncie będą usuwane. Teraz jednak technologiczny gigant zmienił zdanie i ma zamiar usuwać całe konta.

Zmiana podejścia Google do nieaktywnych kont

Jak wynika z komunikatu Google, konta, które nie były użytkowane przez ostatnie 2 lata zostaną całkowicie usunięte. Po tym czasie niemożliwe więc będzie otrzymywanie maili, przechowywanie plików na Dysku, tworzenie kopii zapasowej zdjęć, korzystanie z Meet, YouTube czy zapisywanie wydarzeń w Kalendarzu oraz tworzenie plików w obrębie Workspace.

Ekran logowania (źródło: Google)
Ekran logowania (źródło: Google)

Firma tłumaczy swoją decyzję zagrożeniami dotyczącymi bezpieczeństwa, spamu, wyłudzania informacji czy przejmowania profili. Nawet, jeśli konto nie było już użytkowane, informacje na nim zawarte mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie, szczególnie biorąc pod uwagę długi czas bez zmiany hasła czy brak dwustopniowego uwierzytelniania. Jak wynika z informacji, opartych o wewnętrzną analizę, nieużywane konta są znacznie bardziej narażone na kradzież tożsamości czy też wykorzystywane jako nośnik spamu.

Kiedy konta będą usuwane i jak temu zapobiec?

Google w swoim komunikacie informuje również, że, choć najnowsze ustalenia weszły w życie już 16 maja 2023 roku, najwcześniejsze usunięcie kont nastąpi w grudniu br. Wszystko będzie odbywać się stopniowo, a w pierwszym etapie skasowane zostaną konta, które zostały utworzone i od razu porzucone. Oczywiście, zanim dojdzie do dezaktywacji, zostanie przesłana wiadomość na adres e-mail oraz adres pomocniczy.

Google aktualizuje politykę braku aktywności. Ma zamiar usunąć nieużywane konta

Aby zapobiec usunięciu zapomnianego przez nas konta wystarczy zalogować się raz na dwa lata lub też używać jakiegokolwiek narzędzia, opartego o dany profil. Do działań należy np. czytanie czy wysyłanie e-maili, wykorzystanie plików znajdujących się na Dysku, odtwarzanie filmów na YouTube, a nawet pobieranie aplikacji ze sklepu czy użycie wyszukiwarki Google. Wtedy konto uznawane jest za aktywne i skasowanie mu nie grozi.