Farma fotowoltaiczna w Choszcznie (źródło: TAURON Ekoenergia)
Farma fotowoltaiczna w Choszcznie (źródło: TAURON Ekoenergia)

TAURON buduje nową farmę PV o mocy 90 MW. To pierwszy projekt w formule cable pooling

Jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce niebawem rozpocznie budowę farmy fotowoltaicznej w formule cable pooling. TAURON inwestuje w 135 tysięcy paneli fotowoltaicznych, które zostaną dołączone do istniejącej farmy wiatrowej.

Rozwój OZE w Polsce

Odnawialne Źródła Energii są coraz bardziej popularne oraz pożądane. Zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju poszczególne państwa zobowiązane się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza, a co za tym idzie – do zmniejszenia liczby elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne.

Jednym z wiodących przedsiębiorstw odpowiedzialnych za energetykę w naszym kraju jest TAURON, dlatego też coraz częściej decyduje się na ekologiczne inwestycje. Firma rusza z budową kolejnej farmy fotowoltaicznej, jednak będzie ona dość wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy zostanie zrealizowana w formule cable poolingu. Rozwiązanie to pozwala na zainstalowaniu minimum dwóch różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii w ramach jednego przyłącza.

Inwestycja TAURONU w gminie Postomino

Planowana przez TAURON farma fotowoltaiczna zostanie wykonana na terenie gminy Postomino. Jej łączna moc ma wynosić aż 90 MW. Nowa instalacja będzie obejmowała 135 tysięcy paneli PV (o maksymalnej wydajności 665 Wp każdy) i zostanie dołączona do już działającej farmy wiatrowej, która zlokalizowana jest na terenie Marszewa. Tamtejsza elektrownia wiatrowa działa od 2013 roku, a dwa lata później została dodatkowo rozbudowana. Na ten moment obsługuje 50 turbin, których moc sięga do 100 MW.

Jak wynika z informacji udzielonych przez przedsiębiorstwo, inwestycja w formule cable poolingu ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 46 tysięcy gospodarstw domowych. Budowa będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy, zaplanowany został na początek 2024 roku, obejmuje zainstalowanie ogniw o mocy 80 MW, natomiast drugi na 10 MW ma rozpocząć się przed końcem pierwszej połowy br. Wykonawcą projektu jest TAURON Zielona Energia, a przewidywany czas uruchomienia elektrowni szacowany jest na 2025 rok.