Sztuczna inteligencja tworzy cyfrowych bliźniaków dla aktorów głosowych
(źródło: Ron Lah, Pexels, CC0)

Sztuczna inteligencja tworzy cyfrowych bliźniaków dla aktorów głosowych

Dzisiejsze technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Jednym z najnowszych trendów jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w dziedzinie aktorstwa głosowego. Start-up o nazwie Morpheme dąży do stworzenia nowej metody stosowania AI w filmach i grach wideo, w której aktorzy mają możliwość akceptacji i przyjmowania wynagrodzenia za pracę ich cyfrowych odpowiedników.

Nagrania aktorów głosowych materiałem dla AI

Wzrost zainteresowania technologią AI wśród inwestorów technologicznych budzi obawy wśród profesjonalistów z branży kreatywnej. W branży gier wideo panuje strach, że sztuczna inteligencja może zastąpić niektóre kategorie zawodów, takie jak testerzy jakości.

Zaniepokojenie to spotęgowane jest również przez ostatnie działania związków zawodowych, które obawiają się, że wielkie korporacje rozrywkowe będą korzystać z technologii AI, aby reprodukować głosy aktorów bez ich zgody i wynagrodzenia. Do tego nakładają się na to trwają strajki aktorów z Hollywood oraz aktorów głosowych z gier wideo.

Cissy Jones, znana aktorka głosowa z takich gier jak Starfield czy Baldur’s Gate III, od lat pracuje w branży. Opowiadała o trudach swojej pracy, takich jak odgrywanie długich i męczących scen, w których jej postać ginie w płomieniach. Dzięki technologii Morpheme takie sytuacje mogłyby zostać zastąpione przez jej „cyfrowego bliźniaka”.

Program Morpheme wykorzystuje sztuczną inteligencję do nagrania głosów aktorów, a następnie tworzy zastępczy model ich głosu, który może być używany do modyfikacji, rozszerzenia i ożywienia przyszłych produkcji. Firma tworzy również bibliotekę dźwięków, takich jak ciężki oddech czy krzyk, które klienci mogliby wykorzystać w procesie tworzenia. Dodatkowo oprogramowanie pozwala na tłumaczenie głosu aktora na inne języki, co ułatwia i przyspiesza proces adaptacji produktów na różne rynki.

sztuczna inteligencja AI (źródło: Pixabay)
Sztuczna inteligencja (AI) (źródło: Pixabay)

Uczciwy model wynagrodzenia

Główną częścią strategii jest stworzenie modelu wynagrodzenia, który będzie uczciwy dla aktorów. Firma pozwala im na zatwierdzanie sposobu użycia ich głosu sterowanego przez AI i wynagradza ich poprzez opłaty licencyjne.

Morpheme pracuje również nad technologią, która będzie monitorować i śledzić sposób, w jaki firmy korzystają z wygenerowanego lub zmodyfikowanego dźwięku AI. Dołączyła do nowej kampanii Narodowego Stowarzyszenia Aktorów Głosowych (NAVA), która promuje „zgodę, wynagrodzenie i kontrolę” w zakresie wykorzystania technologii sztucznej inteligencji.

Niestety już mamy do czynienia z nieautoryzowanym wykorzystaniem tej technologii. Cissy Jones opowiadała o tym, jak fani na platformie TikTok remiksują jej wcześniejsze sceny ze słowami, których nigdy wcześniej nie mówiła. Wiele z tych kreacji brzmi jakby były generowane przez robota, co podkreśla potrzebę uregulowania praw i ochrony praw aktorów głosowych w coraz bardziej zdominowanej przez AI branży.