Nie sądziłam, że kiedykolwiek będę pisać o windzie, tymczasem… oto ona! Winda EOX jest ciekawsza, niż może się wydawać. Z kilku powodów.
Dążenie do zrównoważonego rozwoju poprzez technologie ekologiczne i oszczędzające energię urządzenia to istotny temat naszych czasów. Budownictwo rozwija się, zapotrzebowanie na metraż jest coraz większe, jednocześnie wolny teren do budowy uszczupla się, a co za tym idzie, wzrasta potrzeba tworzenia wyższych budynków, które wymagają zastosowania wind, wykorzystujących energię elektryczną. Nieustannie podwyższające się ceny prądu oraz możliwe jego braki i niedobory zachęcają więc do wykorzystania odnawialnych źródeł energii w windach. Dlatego też firma TK Elevator wychodzi na przeciw, tworząc windę przemieszczającą się w trybie Eco.
Inteligentna winda EOX
Firma TK Elevator stworzyła windę, która wyposażona została w system oparty o chmurę firmy Microsoft oraz układ obliczeniowy firmy NVIDIA. Dzięki technologii możliwe jest automatyczne aktualizowanie systemu windy, a także bezpośrednie łączenie się windy ze smartfonem użytkownika aplikacji AGILE, dzięki czemu pojawia się możliwość zdalnego wezwania windy. To nie tylko forma nowinki technicznej, ale przede wszystkim forma oszczędności energii, której wartość może poznać użytkownik windy na pulpicie zlokalizowanym wewnątrz windy.
Ekran windy wyświetla nie tylko poziom zużycia energii i oszczędności z nim związane, ale także informacyjne i rozrywkowe widżety. Rozbudowana technologia wyposażona została również w akcelerometr i czujnik optyczny, umożliwiające stałe kontrolowanie bezpieczeństwa użytkowników, stanu windy i ewentualnych awarii.
Energooszczędność EOX
Winda EOX jest lżejsza od tradycyjnej i korzysta z technologii, która zapewnia niski pobór energii elektrycznej. Producent szacuje, że jej działanie ogranicza zużycie prądu o nawet 28%, co – po odpowiednich przeliczeniach – klasyfikuje windę w energetycznej klasie A.
Kolejną energooszczędną technologią, zastosowaną w EOX, jest możliwość odzysku zużytej energii elektrycznej i odprowadzenie jej z powrotem do sieci, dzięki napędowi regeneracyjnemu.
Czy zastosowanie energooszczędnych wind znajdzie swoje miejsce w budownictwie i architekturze? Coś czuję, że to wyłącznie kwestia czasu.