Chiński startup zaprezentował swojego najnowszego robota. Futurystyczny pies ma syntetyczne mięśnie szkieletowe, dające mu niesamowitą mobilność i zwinność.
Wielozadaniowa, czteronożna platforma
Mechaniczna platforma osadzona na czterech nogach to bardzo popularna konstrukcja do różnych zastosowań. Jednym z najbardziej znanych robotów tego typu jest model Boston Dynamics, ale istnieje wiele firm mających swoje pieski, tak jak szybko uczący się Dreamer, Raibo sprawdzający się w różnych warunkach czy bojowe drony Ghost Robotics. Chiński startup Hengbot zaprezentował jednak coś wyjątkowego na rynku mechanicznych psów. W przeciwieństwie bowiem do wymienionych modeli – Sparky porusza się z niezrównaną płynnością.
Sparky to bardzo zaawansowana konstrukcja, która jako pierwsza na świecie ma sztuczne mięśnie szkieletowe. W żywych organizmach tego typu mięśnie zdolne są do bardzo szybkich i silnych skurczów. Dzięki ich syntetycznej odmianie robot może biegać, skakać i wykonywać sztuczki jak prawdziwy pies, wykorzystując zaawansowaną sztuczną inteligencję.
Dzięki swoim układom mięśniowo-szkieletowym i zaawansowanej sztucznej inteligencji Sparky jest przełomową innowacją, która bardzo przypomina żywe zwierzę.
Robotics & Automation News
Przed tym robo-psem nie uciekniesz
Pies wyposażony jest w zaawansowany, dwurdzeniowy procesor Cortex-A53. Do komunikacji z człowiekiem Sparky ma wbudowaną kamerę i mikrofon, które umożliwiają mu dwustronną komunikację z otoczeniem i innymi ludźmi. Oferuje możliwości programowania typu open source i jest bardzo prosty w obsłudze. Można nim sterować za pomocą pilota lub aplikacji.
Jakby tego było mało – urządzenie można rozbudowywać o nowe moduły (acz nie podano konkretnie jakie), a jego żywotność baterii wynosi 50 minut. Startup cały czas pracuje nad rozwinięciem produktu, mówiąc, że celem projektu misją jest zacieranie granicy między technologią a życiem, poprzez opracowywanie maszyn, które są zwinne i ciepłe w dotyku.
Konstrukcja będzie niebawem dostępna na Kickstarterze.