Smartfon (źródło: Pixabay)
Smartfon (źródło: Pixabay)

Nowatorska folia wzmocni czułość ekranów dotykowych

Urządzenia dotykowe zrewolucjonizowały rynek technologiczny. Tablety czy smartfony, obsługiwane za pomocą palca lub rysika, są niezwykle wygodne w użyciu. Każdy z tych gadżetów jest narażony na uszkodzenia, tym bardziej, gdy ekran stanowi jego główną część. W celu zapobiegania przed rysami i ochrony ekranów, użytkownicy stosują folie ochronne. Niektóre z nich oprócz tej funkcji pełnią także inne role. Stosuje się je na przykład w celu poprawy czułości ekranów dotykowych i zredukowania opóźnień reakcji. Do takich folii funkcyjnych należy Tribo Touch.

Folia wzmocni czułość ekranu dotykowego

Ekran dotykowy ma za zadanie współpracować z użytkownikiem urządzenia jak najbardziej responsywny. Podczas wykonywania szybkich stuknięć palcem, interfejs smartfonu reaguje, wyświetlając pożądane treści. Zawsze robi to jednak z opóźnieniem i, choć zazwyczaj jest to całkowicie niezauważalne, to w przypadku dłuższych gestów zaczyna być widoczne i dość denerwujące.

Jak sprawdzić, czy Wasze urządzenie ma opóźnienia? Jest na to kilka sposobów. Wystarczy na przykład chwycić ikonę na ekranie głównym smartfona i szybko przeciągnąć ją w dowolną stronę – wtedy da się zauważyć jej pozycję na ekranie za miejscem, w którym faktycznie znajduje się czubek palca. Oprócz tego opóźnienia są zauważalne podczas rysowania lub pisania po ekranie dotykowym za pomocą rysika, gdy każde pociągnięcie jest widoczne dopiero za nim. Na pewno teraz nie macie już wątpliwości o istnieniu tych niedociągnięć.

Oczywiście technologia już niedługo sprawi, że być może całkowicie pozbędziemy się tego problemu, jednak zanim to nastąpi, pewna grupa naukowców postanowiła przyspieszyć ten proces. Opracowała dodatek w postaci folii, która zredukuje opóźnienia bez potrzeby modyfikacji sprzętu ekranu dotykowego.

Jak to działa?

Na początek należy nałożyć folię ochronną na ekran dotykowy. Nie jest to zwykła folia, a specjalnie pokryta nierównościami, które tworzą siatkę o wysokości zaledwie pięciu mikronów. Wypukłości te są niewidoczne dla ludzkiego oka i praktycznie niewyczuwalne dotykiem, jednak wytwarzają specjalne wibracje, które wychwycić mogą naukowcy w specjalnych warunkach laboratoryjnych.

W ten sposób powstałe dane akustyczne wraz z danymi pozycyjnymi przechwyconymi przez ekran dotykowy. Ich analiza stanowi podstawę modelu uczenia maszynowego, który może przewidywać, gdzie porusza się palec lub rysik. Następnie aktualizuje interfejs użytkownika urządzenia, redukując opóźnienia.

Ta metoda nie zawsze jest w 100% dokładna, jednak znacznie przyspiesza działanie ekranów dotykowych i wzmacnia ich czułość. Użytkownicy testujący folię zauważyli szybsze poruszanie się po ikonach. Praca z urządzeniami stała się zdecydowanie wydajniejsza.