Trasy narciarskie na… pustyni. Arabia Saudyjska przygotowuje się na zimowe igrzyska w 2029 roku

Góra Al-Lawz, najwyższej góry Neom, źródło: Neom

Góra Al-Lawz, najwyższej góry Neom, źródło: Neom

Ośrodek narciarski na pustyni ma powstać w okolicach miasta Tabuk, zlokalizowanego w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Sztuczne trasy, będące w fazie projektu, mają osiągać długość 30 kilometrów i być częścią inwestycji Neom.

Trojena – ośrodek narciarski na pustyni

Projekt Neom, który ma pochłonąć 500 miliardów dolarów, ma na celu stworzenie miejsca, które pozwoli na budowanie zrównoważonego życia i pracy w dobrobycie. Jego częścią ma być Trojena, czyli ośrodek narciarski, zlokalizowany na pustyni, i obejmować blisko 30-kilometrowe trasy dedykowane dla narciarzy. Ten niezwykły projekt zwyciężył i zdobył przetarg, dzięki któremu możliwe będzie zorganizowanie Zimowych Igrzysk Azjatyckich, mających odbyć się w 2029 roku.

Jezioro w ośrodku Trojena, źródło: Neom

Obszar, na którym ma powstać Trojena, znajduje się w wysokich górach, których szczyty osiągają 2600 m n. p. m. Klimat tego miejsca zimą zapewnia temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, a w pozostałych dniach roku temperatury są niższe o 10 stopni, w porównaniu do innych partii kraju. Mimo to, autorzy projektu podjęli decyzję o utworzeniu w okresie letnim trawiastych mat, po których możliwe będzie szusowanie na nartach. Na terenie ośrodka Trojena przewidziano również wille, domy i hotele do wynajęcia, a także wioski z dzielnicami o dość intrygujących nazwach: Poznaj, Odkryj, Brama, Dolina, Relaks oraz Zabawa.

źródło: Neom

Ogromna inwestycja niezależna od igrzysk

Według firmy NEOM, odpowiedzialnej za wszelkie prace w obrębie nowoczesnej inwestycji, prace budowlane mają zakończyć się do 2026 roku. Sztuczny śnieg ma największe znaczenie dla powodzenia całości inwestycji, a naturalnie występujące opady w postaci deszczu czy śniegu nie powinny stanowić zagrożenia dla planowanych igrzysk zimowych.

źródło: Neom

Ośrodek Trojena, wraz z pozostałymi pomysłami projektu Neom, ma według tamtejszej władzy przyciągnąć 700 tysięcy turystów rocznie, co ma w przyszłości dołączyć się do celu finansowego uniezależnienia królestwa Arabii Saudyjskiej od sprzedaży ropy.

Jezioro w ośrodku Trojena, źródło: Neom

Wokół igrzysk pojawiają się jednak dyskusje w obrębie osób LGBT, ze względu na brak akceptacji w tamtejszym kraju, jednakże plany oraz sama inwestycja była niezależna od igrzysk, a jak twierdzi rzecznik ośrodka Trojena, taki rozwój zostałby zrealizowany niezależnie od wyniku przetargu.

Exit mobile version