Google wystartował z nowym projektem o nazwie Starline, który umożliwi prowadzenie czatu w trójwymiarze z kim tylko chcesz, w specjalnych kabinach uzbrojonych w kamery i czujniki.
Czat 3D, zaoferowany w projekcie Starline, daje naturalne odwzorowanie drugiej osoby w czasie rzeczywistym, oszacowanie odległości przedmiotów drugiej osoby czy ruchy są dość dokładne, a efekty obiecujące. Czy znajdzie swoje zastosowanie?
Jak powstaje czat w 3D i dlaczego Starline jest tak przekonujący?
Firma Google stworzyła możliwość czatowania w trójwymiarze poprzez wykorzystanie ogromnego zestawu kamer oraz czujników, które pozwalają na śledzenie wszystkich ruchów ciała, dzięki czemu możliwe jest tak dobre i wyraźne odtwarzanie wideo w trybie ciągłym na żywo. Podczas transmisji praktycznie niemożliwe jest dostrzeżenie wszelkich opóźnień w ruchach czy głosie, choć projekt ma ograniczenia.
„Uważamy, że dokonaliśmy przełomu w technologii komunikacji, który sprawia, że czujesz się bliższy i bardziej związany z ludźmi, którzy mogą być w dowolnym miejscu na świecie”
stwierdził Andrew Nartker, dyrektor ds. zarządzania produktami w Starline.
Projekt Starline, wśród swoich czujników i kamer, został wyposażony w specjalne soczewki, dzięki którym odbiorca ma wrażenie, a nawet może być przekonany o tym, że osoba na przeciwko patrzy jej w oczy. Te wyjątkowe urządzenia potrafią śledzić wzrok drugiej osoby i to śledzenie wykorzystać do odpowiedniego wyświetlania obrazów.
Starline – przyszłość czy drogi wymysł?
Koszt kabiny nie jest znany, jednak niebawem będzie testowany przez kilka znanych i dużych firm, takich jak Salesforce, WeWork, T-Mobile czy Hackensack Meridian Health. Mimo to czas oczekiwania na wprowadzenie tego zestawu sprzętu na rynek będzie długi, o ile w ogóle nastanie, o czym wspomina Nartker.
Projekt Starline firmy Google może być kolejnym przełomem, który pozwoli nam odczuwać wirtualną rzeczywistość „jeszcze bardziej”. Z pewnością można śmiało przyznać, że osiągnięta jakość rozmowy wideo zdecydowanie poprawiła się, a projekt może rozwinąć skrzydła.
Z uwagi jednak na tak rozbudowane i zaawansowane technologie, które zostały zastosowane w projekcie, ta „kabina” do spotkań w trójwymiarze może nie znaleźć zastosowania w powszechnym świecie.