Po zeszłorocznym drugim miejscu, młodzi naukowcy z Politechniki Łódzkiej kolejny raz wystartowali ze swoją turbiną wiatrową GUST w międzynarodowym konkursie. Tym razem zwyciężyli i to w dwóch, spośród trzech kategorii!
Najwyższe miejsce w międzynarodowym konkursie
Studenci z Politechniki Łódzkiej osiągnęli najwyższe miejsce na podium w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych (International Small Wind Turbine Contest). Wynalazek Polaków pokonał zespoły pochodzące z Kanady, Holandii, Egiptu, a także Danii. Podwójne zwycięstwo objęło kategorię generalną oraz związaną z najwyższą roczną produkcję energii.
GUST, czyli Generative Urban Small Turbine, to projekt studencki, który działa już od kilku lat. Ruszył w październiku 2015 roku, a uczestniczą w nim studenci z Politechniki Łódzkiej, realizujący swoją naukę na kierunkach mechanicznych. Zespół zdołał opracować klasyczną turbinę o poziomej osi obrotu, której średnica sięga 1,6 metra. Moc nominalna zbudowanego urządzenia wynosi 350 W.
Czym wyróżnia się łódzka turbina wiatrowa?
Zaprezentowana podczas konkursu turbina wiatrowa GUST wyróżniła się najwyższym współczynnikiem sprawności w swojej historii, co pozwoliło na pokonanie każdego prototypu, zakwalifikowanego do finału.
Wynalazek polskich studentów był w stanie wygenerować ponad 1 kWh mocy przy sile wiatru rzędu 13 m/s.
Osiągnięcie na skalę międzynarodową to jednak nie wszystko. Projekt GUST obejmował pierwsze części zwycięskiej turbiny z rodzimych materiałów, dzięki czemu autorski zespół był w pewnej części uniezależniony od zagranicznych importerów.
Tegoroczna edycja zmagań nie była pierwszą w karierze grupy studentów z PŁ. W zeszłym roku zespołowi udało się zdobyć drugie miejsce, wyprzedziła go jedynie drużyna pochodząca z Toronto.
Poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie energetyki i źródeł odnawialnych jest niezwykle istotnym aspektem. Fakt, iż młodzi naukowcy z naszego kraju intensywnie angażują się w zrównoważony rozwój jest niezwykle motywujący! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.