Saturn to druga po Jowiszu największa planeta Układu Słonecznego, będąca gazowym olbrzymem. Ciało niebieskie wyróżnia się na tle innych przede wszystkim obecnością niezwykle widocznych, rozległych na setki tysięcy kilometrów pierścieni. Co więcej, wokół niego orbituje największa ilość naturalnych satelitów – jest ich dokładnie 82. Największym z nich wszystkich jest Tytan, który pod pewnymi względami może być bardzo podobny do naszej planety Ziemi, ale czy nadaje się do życia?
Tytan – księżyc Saturna podobny do Ziemi
Największy z wszystkich 82 księżyców Saturna, czyli Tytan, z pewnością jest jednym z ciekawszych i wartych uwagi obiektów Układu Słonecznego, ze względu na podobieństwo z naszą planetą, Ziemią. Na jego powierzchni są bowiem na przykład rzeki, jeziora, morza, a także opady deszczu, jednak różnią się one od tych u nas – zamiast wody z nieba spada ciekły metan (który jest trujący dla człowieka – nieco przerażająca wizja, prawda?).
Niemniej jednak w elementach ciała niebieskiego możemy dostrzec pewne podobieństwa – są tu krajobrazy, takie jak przykładowo piaskowe wydmy, tylko że na Tytanie są stworzone z… węglowodorów. Te są mniej trwałe od ziemskich skał krzemowych, powszechnie spotykanych na całym świecie. Co to oznacza? Ziemia ma generalnie lepsze warunki do powstawania tego typu pierwiastków niż bardziej surowy pod względem atmosfery księżyc Saturna, a i tak na nim występują bardziej „kruche” struktury.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbadali pochodzenie struktur, które nazywają ooidami. Co najciekawsze, występują one także naturalnie na Ziemi. Porównali je, aby dowiedzieć się, skąd mogły się tam wziąć – stanowiąc pod tym względem kolejne podobieństwo. Okazało się, że powstają w wyniku działań wiatru i zmian sezonowych, które wiążą się ze zmianami temperatur.
Jak wcześniej wspomniałem, Ooidy naturalnie występują na naszej planecie, a tak dokładnie w wodach tropikalnych – są to drobne ziarna o regularnych kształtach i wielkościach. Sądzi się, że na Tytanie powstają w ten sam sposób, jak na Ziemi. Co więcej, na księżycu Saturna występują również wiatry (w głównej mierze na równiku i w jego okolicach), które są bardzo podobne do naszych. To właśnie one kształtują teren i wszelkie występujące elementy krajobrazu.
Z jednej strony, widać ogromne podobieństwo pod względem rozwoju struktur ciała niebieskiego, na podstawie nawet tak pomyśleć można, nieznacznych elementów. Natomiast z drugiej, ogromna odległość od Słońca, przez którą na powierzchni Tytana panuje średnia temperatura na poziomie -179°C, a także metanowe deszcze, sprawiają, że księżyc jest tak odmienny – nie nadaje się do życia.