VR Chat - grafika promująca grę
VR Chat - grafika promująca grę

VR Chat blokuje dostęp do modów. Decyzja, która może zabić grę

Grupa, zajmująca się tworzeniem modyfikacji do VR Chat, nawołuje do bojkotu gry! Jej twórcy wprowadzili aktualizację, wprowadzającą obsługę systemu Easy Anti-Cheat. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby to nie oznaczało całkowitej blokady modyfikacji, nad którymi społeczność gry pracowała przez lata.

Wszystko albo nic

Podstawą dla wprowadzenia Easy Anti-Cheat do VR Chat są te szkodliwe modyfikacje. Od początku swojego istnienia, twórcy borykali się z nietypowym podziemiem, które poświęcało swój czas na przeciążanie pokoi, irytację innych graczy oraz kreowanie nieprzyjemnej atmosfery, zniechęcającej pozostałych do zabawy z aplikacją.

To jednak wyłącznie jedna strona medalu. Przy grze pracują również modderzy, dla których celem jest usprawnienie zabawy w VR Chat. Przeciwdziałanie błędom programu, istotne poprawki, a nawet ułatwienia dostępu dla niepełnosprawnych graczy – tym wszystkim zajmują się wolontariusze, którym bardzo spodobał się koncept wspólnego placu zabaw w wirtualnej rzeczywistości.

Czym jednak właściwie jest VR Chat? Jak wspomniałem wcześniej, to swego rodzaju darmowa piaskownica dla posiadaczy hełmów wirtualnej rzeczywistości. Gra obsługuje pełen zakres ruchu, spersonalizowane awatary, pełnię funkcji dźwiękowych, w tym 3D Audio, a także zestaw prostych gier w stylu kręgli, pozwalających na miłe spędzenie czasu w przestrzeni VR. Tylko właśnie – ta samowolka w tworzeniu modyfikacji zrodziła obecny bałagan, którzy twórcy muszą jakoś posprzątać.

VR Chat w potrzasku

Modderzy z grupy VRC Modding Group sugerują, aby wyrazić stanowczy sprzeciw wobec zmian wprowadzanych przez autorów VR Chat. Argumentują to w dość prosty sposób – szkodliwy kod ma zbyt małą objętość, by Easy Anti-Cheat mógł w ogóle go zauważyć. Nieprzyjemne modyfikacje będą omijać zabezpieczenia, podczas gdy te dobre – dotychczas działające – nie będą już dostępne i ograniczą dostęp do produkcji wielu osobom.

Jak wyrazić więc bojkot? Jeżeli spędzacie czas w VR Chat, świetnym pomysłem jest wsparcie tego postu, przygotowanego przez modderów z grupy VRC Modding Group. Oprócz tego, najlepiej anulować subskrypcję VRC+ oraz nie uruchamiać gry przez najbliższy tydzień, aby twórcy zauważyli wyraźny spadek aktywnych graczy. Autorzy modyfikacji również twierdzą, że wprowadzenie Easy Anti-Cheat nie wynika z chęci blokady zagrożenia, a raczej utarcia nosa ludziom, którzy wykonują lepszą pracę niż oni sami.

Jest to niewątpliwie dość ciekawa afera, która może wpłynąć na rzeczywisty kształt i przyszłość VR Chat. Czy bojkot osiągnie jakiś sukces i autorzy pozwolą zdecydują się na program kuratorski dla modów? To jedyne rozsądne wyjście, przychodzące mi do głowy w tej sytuacji.