Apple pozwoli deweloperom wykorzystać siłę czipu U1 w nowej wersji systemu

Apple pozwoli deweloperom wykorzystać siłę czipu U1 w nowej wersji systemu

Czip Apple U1 dodaje do wielu produktów kalifornijskiego producenta łączność ultra szerokopasmową. Wraz z wydaniem nowych systemów operacyjnych, deweloperzy będą mogli zacząć je wykorzystywać w swoich produktów. Poznaliśmy nieco więcej szczegółów na ten temat.

Apple U1 dla wszystkich

Kilka dni temu firma Qorvo, zajmująca się produkcją elektroniki, ogłosiła przyznanie jej produktom certyfikatu Made For iPhone. Dokładniej rzecz ujmując, rozwiązania tego producenta związane z łącznością UWB stały się oficjalnie kompatybilne z Apple U1.

Wspomniany układ odpowiada za łączność ultra szerokopasmową m.in. w iPhone’ach i zegarkach Apple Watch. Zgodnie z zapowiedziami producenta, w iOS 16 (i reszcie systemów, które zadebiutują oficjalnie jesienią) czip U1 ma być dostępny dla firm trzecich, dzięki czemu wykonywanie akcji związanych z przemieszczaniem się w świecie rzeczywistym stanie się o wiele łatwiejsze.

Akcesoria innych producentów, takich jak Qorvo, będą mogły wykorzystywać UWB w smartfonach Apple do wywoływania różnych akcji. Dzięki możliwości precyzyjnego określenia położenia danego urządzenia użytkownicy będą mogli zaplanować uruchamianie różnych automatyzacji, takich jak zapalanie światła czy rozpoczęcie odtwarzania muzyki. Rzecz jasna, nie będzie to wymagało aktywnego korzystania z jakiejkolwiek aplikacji, a jedynie posiadania przy sobie smartfona lub zegarka.

Nowe produkty, wykorzystujące łączność z czipem Apple U1, będą także mogły wdrożyć rozwiązania precyzyjnego lokalizowania przedmiotów. Całość będzie działała w podobny sposób do lokalizatorów AirTag, które również wykorzystują tę technologię. Dzięki UWB posiadacze iPhone’a 11 lub nowszego są w stanie precyzyjnie określić nie tylko odległość od kluczy czy portfela, ale również kierunek, w którym muszą podążać, by do zguby dotrzeć.

Obrazek przedstawia wygląd Apple AirTag.

Wskazówki już są dostępne

Na stronie poświęconej nowej funkcji, nazwanej „Interakcje w pobliżu”, Apple umieściło szczegóły dla deweloperów aplikacji oraz producentów akcesoriów i innych czipów z UWB. Dzięki tym wskazówkom tworzenie nowych produktów zgodnych z Apple U1 ma być prostsze, co pozwoli użytkownikom jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości swojego smartfona lub smartwatcha.

Producent podkreśla, że dzięki UWB i Bluetooth LE akcesoria korzystające z nowych możliwości będą mogły zapewnić użytkownikom nowe doświadczenia bez użycia rąk. Równocześnie na wspomnianej stronie wymienione zostały wyłącznie iPhone’y (od serii 11 w górę) i Apple Watche (od Series 6 w górę), co sugeruje, że czip U1 w głośnikach HomePod mini wciąż pozostanie niedostępny dla firm trzecich.