airtag uwb

HomeKit i czip U1 – to połączenie mogłoby ułatwić sterowanie Smart Home!

Apple jest firmą, która uwielbia robić wszystko po swojemu, a rozwiązania stworzone lub wymyślone przez użytkowników rzadko zostają wdrożone w życie. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej, ponieważ jeden z deweloperów aplikacji na iOS stworzył oprogramowanie, pozwalające na wygodne sterowanie domem z wykorzystaniem czipa U1.

Pilot do domu z UWB

Czip Apple U1, zapewniający łączność z wykorzystaniem technologii ultraszerokopasmowej, jest wykorzystywany w sprzętach producenta z Cupertino. Znajduje zastosowanie między innymi w dokładnym wskazywaniu położenia lokalizatorów AirTag. Ultra Wideband ma jednak bardzo szerokie możliwości, a liczba zastosowań tego rozwiązania jest ograniczona wyłącznie kreatywnością producentów sprzętu i oprogramowania.

Bastian Andelefski, deweloper aplikacji dla iOS, stworzył prosty, lecz niesamowicie ciekawy program na swój smartfon. Dzięki niemu, iPhone stał się wygodnym pilotem do urządzeń Smart Home, pozwalającym na sterowanie dokładnie tym urządzeniem, w którego kierunku jesteśmy skierowani.

Zainspirowałem się funkcją aplikacji Znajdź, pozwalającą na określenie dystansu oraz kierunku, dzielących nas od szukanego urządzenia. (…) „Pole widzenia” sieci ultraszerokopasmowej w iPhone’ach jest dość wąskie, więc w celu zapewnienia swobody poruszania, połączyłem Ultra Wideband z ARKit. Dzięki temu, czip U1 jest odpowiedzialny za sprawdzenie naszej lokalizacji względem obiektów w pokoju, a ARKit śledzi nasze dalsze ruchy, w odniesieniu do tamtego miejsca.

I choć stworzona przez dewelopera aplikacja działa bezproblemowo, Andelefski zapewnia, że to jedynie prototyp. Choć twórca posiada odpowiedni zestaw deweloperski, twierdzi, że żaden producent nie zainteresuje się stworzonym przez niego rozwiązaniem, co tworzy błędne koło – brak zgodnych aplikacji powoduje, że nie ma zbyt wielu tego typu urządzeń na rynku, co prowadzi do braku możliwości napisania odpowiedniego oprogramowania.

Deweloper pragnął wykorzystać popularne sprzęty z czipem U1, takie jak lokalizatory AirTag oraz inteligentne głośniki HomePod, lecz Apple nie pozwala na wykorzystywanie technologii UWB tych urządzeń aplikacjom firm trzecich. Na ten moment, korzystać z fali ultraszerokopasmowych w lokalizatorach i głośnikach producenta korzystać mogą wyłącznie określone urządzenia.

HomeKit i czip U1 - to połączenie mogłoby ułatwić sterowanie Smart Home!

Rozwiązanie stworzone przez niemieckiego dewelopera aplikacji jest mimo wszystko niesamowicie ciekawe i wzbudziło spore zainteresowanie wśród użytkowników. Kto wie, być może filmik prezentujący możliwości stworzonej przez niego aplikacji trafił również do Apple Parku, gdzie posłuży za inspirację.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, korzystanie z systemu HomeKit byłoby o wiele prostsze, zaś czip U1 zyskałby kolejne świetne zastosowanie.