VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)
VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)

Symulator jazdy przeszkoli kierowców ciężarówek przed pierwszym, samodzielnym wyjazdem

Żyjemy w czasach, w których technologia zmienia każdy aspekt naszego życia – od sposobu komunikacji po to, jak pracujemy. Nie inaczej jest w branży transportowej, gdzie Grupa Raben wprowadza nowe narzędzie do rekrutacji i szkoleń pracowników, które łączy świat VR z realnymi wyzwaniami.

Nowe sposoby szkolenia kierowców

Wyobraź sobie, że możesz przejść pełne szkolenie na stanowisko kierowcy ciężarówki, zanim w ogóle usiądziesz za prawdziwą kierownicą. VR Truck Simulator wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości do symulacji warunków drogowych, dając kierowcom bezcenne doświadczenie przed ich samodzielnym wyjazdem.

To pierwsze takie urządzenie w strukturach operatora logistycznego, które w pełni oddaje warunki prowadzenia pojazdu ciężarowego, a jego mobilność (zabudowa kontenerowa) pozwala na wykorzystanie w różnych lokalizacjach na terenie Europy.

VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)
VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)

Symulator został opracowany przez firmę Best Truck Driver z Poznania i dostosowany do wymagań Grupy Raben. Wyposażono go w oryginalną kierownicę oraz fotel. Dokładnie naśladuje środowisko pracy wewnątrz kabiny ciężarówki, dając możliwość ćwiczenia manewrów w sytuacjach bardzo podobnych do tych, które kierowcy mogą napotkać na drogach – od manewrowania w ograniczonej przestrzeni różnymi typami pojazdów (ciągnik + naczepa, zestawy z wymiennymi nadwoziami BDF ), po reakcję na nieprzewidziane sytuacje.

Dzięki wykorzystaniu gogli VR i trzech ekranów LCD, użytkownicy zanurzają się w wirtualny świat, który wiernie odtwarza różnorodne scenariusze drogowe i pogodowe, oferując głębokie i realistyczne wrażenia z jazdy.

Proces finalnego wdrożenia wymagał od nas wieloetapowych przygotowań. Istotne było dostosowanie i skalibrowanie samego symulatora, związane z dobraniem optymalnych warunków drogowych oraz uwzględnieniem praw fizyki, wynikających z zachowania się 40-tonowego zestawu ciężarowego na drodze. 

Maciej Zawada
VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)
VR Truck Simulator Raben (źródło: polska.raben-group.com)

Plany sięgają daleko

Pilotażowa faza projektu, która miała miejsce w 2023 roku, wykazała ogromny potencjał VR Truck Simulatora, który już teraz stanowi cenny element w procesie szkolenia i rekrutacji w Grupie Raben. Z biegiem czasu, jeśli narzędzie to sprawdzi się w praktyce, planowane jest jego wprowadzenie również w innych oddziałach firmy w Europie.

Na ten moment jest wykorzystywany w Polsce i Czechach. Inwestując w takie technologie, firma nie tylko podnosi standardy szkoleniowe, ale również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.