Wyższy poziom marketingu. W kierunku kosmosu wysłano 1000 ludzików LEGO
Źródło: Pixabay/Alexas_Fotos

Wyższy poziom marketingu. W kierunku kosmosu wysłano 1000 ludzików LEGO

Pod koniec maja miała miejsce niezwykła kampania marketingowa. Popularna marka klocków LEGO we współpracy z ekspertami kosmicznymi z Czech i Słowacji wysłała tysiąc figurek na skraj kosmosu. Załoga wróciła z tej eskapady w całości, a jej członkowie stali się nagrodą w konkursie.

Minifigurki doleciały do stratosfery

Wydarzenie odbyło się 20 maja 2023 roku na płycie lotniska Malé Bielice w pobliżu miasta Partizánske na Słowacji. Minifigurki umieszczono w specjalnie przygotowanym promie, wydrukowanym w technologii 3D z ultra lekkiego kompozytu węgla. Na nagraniach widać, że statek został wykonany na wzór wahadłowca, lecz nie miał dachu, by oko aparatu mogło swobodnie obserwować figurki podczas realizowania misji.

Cała eskapada została sfilmowana przez dwie kamery, jedna — tak, jak wspomniałem — nagrywała bezpośrednio załogę, druga zaś, zamocowana na wysięgniku, rejestrowała całą platformę. W przestrzeń wysłano 1000 ludzików w trzech turach po około 333 minifigurki. Aby wynieść platformę w powietrze, posłużono się balonem stratosferycznym, zwanym również stratostatem. Takowy wypełniany jest helem lub wodorem.

Powyżej znajduje się niesamowity film, ukazujący lot platformy. Niestety, mimika ludzików nie zdradza zbyt wiele, więc nie wiemy, jakie emocje im towarzyszyły.

Legonautom udało się wznieść na wysokość 34 kilometrów, czyli — mówiąc prościej — w okolice stratosfery. Na tej wysokości balon pękł, jednak po chwili spadania otworzył się wbudowany spadochron, który sprowadził ekipę ludzików bezpiecznie z powrotem na ziemię.

Według Dominika Matusinsky’ego, dyrektora agencji marketingowej Kreativ Gang, która wyprodukowała tę kampanię dla LEGO, najgorszym momentem wyprawy była właśnie ta krótka chwila między pęknięciem balonu a otwarciem spadochronu. Statek podczas swobodnego spadania osiągnął prędkość 300 km/h. Na całe szczęście żaden Legonauta nie wyleciał za burtę. Z dostępnych informacji wynika, że lot wymagał sporych przygotowań, ponieważ zbyt wysoka waga mogła przesądzić o niepowodzeniu. Zadecydowano zatem, że cała konstrukcja nie może przekroczyć 2,7 kg.

Duńskie klocki i kosmos to nie takie nowe połączenie. Przy tej okazji warto wspomnieć, że figurki LEGO znalazły się wcześniej m.in. na pokładzie statku Orion, w ramach księżycowej misji Artemis 1 oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kup zestaw LEGO, zarejestruj paragon i wygraj legendarną figurkę

Na terenie Czech oraz Słowacji trwa obecnie konkurs, gdzie nagrodą są minifigurki, które brały udział w kosmicznej eskapadzie. Aby móc uczestniczyć w losowaniu, należy kupić zestaw duńskiej marki oraz zarejestrować paragon. Zwycięzcy zostaną wyłonieni, gdy akcja promocyjna dobiegnie końca, czyli po 31 lipca 2023 roku.