Amazon Ring (Źródło: amazon)
Amazon Ring (Źródło: amazon)

Amazon zapłaci 5,8 miliona dolarów, aby uregulować zarzuty szpiegowskie FTC

Jednostka Ring firmy Amazon zgodziła się zapłacić 5,8 miliona dolarów, aby uregulować zarzuty Federalnej Komisji Handlu, że jej dzwonki do drzwi nielegalnie szpiegowały użytkowników.

Systemy bezpieczeństwa wcale nie takie bezpieczne?

Systemy bezpieczeństwa dla inteligentnych domów to dobrze prosperująca gałąź branży. W ofertach film specjalizujących się w smart home znajdziemy dzwonki do drzwi, kamery monitoringu, czujniki dymu oraz inteligentne zamki. Okazuje się jednak, że systemy, które mają zapewniać nam bezpieczeństwo, czasem zostają wykorzystane przeciwko nam…

Federalna Komisja Handlu złożyła pozew, oskarżający jednostkę Ring należącą do Amazona o bezprawne oszukiwanie swoich klientów w zakresie prywatności ich danych i filmów gromadzonych przez jej produkty. Według agencji, Ring należący do Amazona nie ograniczył pracownikom i kontrahentom dostępu do filmów klientów i wykorzystał je do szkolenia algorytmów bez zgody użytkownika.

Lekceważenie przez Ring prywatności i bezpieczeństwa naraziło konsumentów na szpiegostwo i nękanie. Nakaz FTC wyjaśnia, że przedkładanie zysku nad prywatność nie popłaca.

Samuel Levine, dyrektor Biura Ochrony Konsumentów FTC
Amazon Ring (Źródło: amazon)
Amazon Ring (Źródło: amazon)

Zarzuty wobec Amazona póki co złagodzone kasą

W skardze FTC zarzuca się Ringowi, że nie wdrożył znaczących barier chroniących pracowników i wykonawców zewnętrznych przed dostępem do filmów klientów. Zgodnie z proponowanym przez FTC nakazem Ring byłby zobowiązany do usunięcia wszystkich danych i algorytmów pochodzących z nielegalnie oglądanych przez pracowników i algorytmy filmów. Ring musi również stworzyć nowy program ochrony prywatności i bezpieczeństwa, zabraniający pracownikom oglądania filmów klientów, z wyjątkiem określonych okoliczności związanych z egzekwowaniem prawa. Nakaz zakazywałby również firmie korzystania z niektórych informacji geolokalizacyjnych i głosowych w celu ulepszania lub tworzenia produktów.

W skardze zarzuca się również Ringowi, że nielegalnie nie zapobiegł wielu cyberatakom. Jednostka zgodziła się zapłacić 5,8 miliona dolarów, aby uregulować zarzuty Federalnej Komisji Handlu.

Chociaż nie zgadzamy się z zarzutami FTC i zaprzeczamy naruszeniu prawa, ta ugoda rozwiązuje tę sprawę, abyśmy mogli skupić się na innowacjach w imieniu naszych klientów.

Emma Daniels, rzeczniczka Ring