Słupy elektryczne (źródło: Pixabay)
Słupy elektryczne (źródło: Pixabay)

Warszawiacy mają otrzymać 400 tysięcy liczników zdalnego odczytu

Firma Stoen Operator ma w planach ogłosić przetarg na zakup liczników, które pozwolą na zdalny odczyt energii elektrycznej. Łącznie do 2026 roku w domach Warszawiaków ma pojawić się 400 tysięcy kolejnych tego typu urządzeń.

Przetarg na kolejne liczniki dla Warszawy

Do końca 2026 roku stolica Polski ma stać się jeszcze bardziej inteligentnym miastem. Wszystko to dzięki ogromnej inwestycji w liczniki zdalnego odczytu, których ma pojawić się aż 400 tysięcy. Zamówienie w formie przetargu, postępowania zakupowego na dostawę i instalację ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Zza plan odpowiedzialna jest firma Stoen Operator.

Najbliższy przetarg ma być kontynuacją i drugą fazą projektu systemu AMI (Advanced Metering Infrastucture), umożliwiającego zdalną, dwukierunkową komunikację pomiędzy miernikiem energii elektrycznej a centralnym systemem dystrybucji PGE. Jak wynika z informacji, w ramach przetargu spółka ma zamiar zaangażować w plan dwóch oddzielnych dostawców. Celem takiego rozwiązania jest obniżenie ryzyka wystąpienia opóźnień.

Inteligentne liczniki energii AMI (źródło: Tauron)
Inteligentne liczniki energii AMI (źródło: Tauron)

Na czym polega program Stoen Operator?

Planowane urządzenia mają komunikować się z systemem HES-NG, który powstał w 2021 roku i nieustannie się rozwija. Autorska technologia powinna bezproblemowo połączyć się z praktycznie każdym licznikiem, który działa według protokołu DLMS (Device Language Message Specification).

Ten kompleksowy program, który sukcesywnie wdraża Warszawa, to proces złożony z wielu etapów i nie należy traktować go jako standardową wymianę urządzeń pomiarowych. Wymogiem jest m.in. implementacja systemu informatycznego, umożliwiającego przetworzenie dużych ilości danych, a także odpowiednie przeszkolenie pracowników i zadbanie o dostarczenie im odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Wszystko po to, aby obsługa była płynna i nie generowała problematycznych sytuacji.

Program ma pozwolić na zaopatrzenie mieszkańców stolicy w około milion liczników zdalnego odczytu, a całe przedsięwzięcie ma zostać sfinalizowane do końca 2028 roku.