Na terenie całej Polski dokonano wielu odkryć archeologicznych – m.in. w ostatnim czasie odnaleziono „kobietę wampir” z sierpem, a 50 lat temu znaleziono prehistoryczne narzędzia w jednej z jaskiń w Ojcowskim Parku Nardowym, znajdującym się na terenie Małopolski. Jak się właśnie okazało, są to jedne z najstarszych śladów przodków człowieka w naszym regionie – mogą mieć ponad pół miliona lat.
W jaskini Tunel Wielki, położonej w Ojcowskim Parku Narodowym, znaleziono ślady przodka człowieka
Ojcowski Park Narodowy to z pewnością piękne miejsce ,znajdujące się w Małopolsce nieopodal Krakowa, które można kojarzyć z ciekawymi formami skalnymi – takimi, jak np. tzw. Maczuga Herkulesa. Jak się jednak okazuje, na jego terenie mógł mieszkać setki tysięcy lat temu przodek człowieka, bowiem w jaskini Tunel Wielki znaleziono prehistoryczne kamienne narzędzia z tych czasów.
Te mają od 450 aż do 55000 lat(!), a właśnie te pozostałości mogą okazać się kluczowe do zbadania przeszłości naszych przodków, którzy zamieszkiwali Europę Środkową w czasach prehistorycznych. Ramy czasowe ujawniają, że narzędzia zostały wykonane przez Homo heidelbergensis, czyli wspólnego przodka współczesnego człowieka Homo Sapiens, a także neandertalczyka.
Jaskinię odkryto już w latach 60. XX wieku, natomiast przez dekady zastopowano badania, aby finalnie je kontynuować w roku 2016. W tym czasie myślano, że materiał zbadany ma około 11700 lat, a nawet, że niektóre jego części pochodzą ze środkowego paleolitu, czyli sprzed 40000 lat. Archeolog Claudio Berto z Uniwersytetu Warszawskiego doszedł do wniosku, że szacowania są błędne, zatem powrócono do jaskini.
Okazały się znacznie starsze, niż sądzono
W 2018 roku grupa archeologów ponownie postanowiła zbadać ten temat – jeden z archeologów z UW, Małgorzata Kot i jej zespół, postanowili dokonać kolejnych wykopalisk. Poszerzono jeden z rowów, badając warstwy materiału nagromadzonego przez lata, co pozwoliło zebrać więcej materiałów do analizy.
Górne warstwy zawierały kości zwierząt z okresu plejstocenu i holocenu, natomiast dolna warstwa była znacznie starsza. Znaleziono tam bowiem kości gatunków, które żyły pół miliona lat temu – m.in. jaguara Panthera gombaszoegensis, czy wilka Mosbach, przodka współczesnych wilków szarych. W tej samej warstwie odkryto przedmioty z identycznej epoki, z której pochodzą kości zwierząt, a to oznacza, że są z podobnego czasu.
Naukowcy są zaskoczeni faktem, że przodkowie człowieka przebywali w jaskiniach – takich jak współczesny Tunel Wielki. Są nawet ślady, które sugerują, że używali ognia. Teraz zespół ma nadzieję na znalezienie kości Homo heidelbergensis.