Znaleziony szkielet "wampira" w Polsce skrywa coś przerażającego
fot. Mirosław Blicharski

Znaleziony szkielet „wampira” w Polsce skrywa coś przerażającego

Na całym świecie dokonuje się przeróżnych odkryć archeologicznych, jednak ostatnie, które miało miejsce w Polsce, wydaje się przerażające. Mowa tu o odkopanym szkielecie „wampira”, który skrywa przerażające przedmioty, uniemożliwiające mu „powstanie z martwych”.

Szkielet „wampira” znaleziono w Polsce

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonali ciekawego odkrycia w miejscowości Pień w gminie Dąbrowa Chełmińska (województwo kujawsko-pomorskie), na terenie dawnego, XVII-wiecznego cmentarza. Są to pozostałe szczątki kobiety „wampir” w postaci szkieletu, a także nietypowego metalowego pręta znajdującego ponad szyją.

Okazuje się, że jest to nic innego, jak sierp ustawiony bezpośrednio nad szyją, który miał za zadanie uniemożliwić powstanie umarłej. Według mitów, jeśli umarła próbowałaby wstać, szyja zostałaby zraniona, bądź nawet odcięta – jak twierdzi sam Profesor Dariusz Poliński, który kierował wykopaliskami.

Szkielet „wampira” poza sierpem wokół szyi, miał głowę położoną na poduszce, natomiast przy czaszce znajdowały się prawdopodobnie skrawki czepka, który był zawiązany pod brodą. Co więcej, dobrze prezentujące się zęby sugerują, że „wampirzyca” była młoda. Dodatkowo, na nodze odnaleziono kłódkę blokująca palec, który miał za zadanie unieruchomić stopę.

Dobry sposób (sposoby) na „wampira”

XI w. mieszkańcy naszych terenów (Europy Wschodniej) z racji na obawy przed wampirami dokonywali pewnych kroków, aby „zabezpieczyć” się przed stworami – u Słowian wiara w te stworzenia, które dziś kojarzymy z popkultury – książek, filmów i seriali, pojawiły się już w VI w.

Rytuały antywampiryczne były stosowane już wieki temu – m.in. w Bułgarii znaleziono XIII-wieczny szkielet ze wbitym prętem w serce. Miało to na celu zapobiegnąć potencjalnemu – oczywiście w mitach wydostaniu się przemienionego zmarłego w wysysającego krew potwora, który żywił się życiodajnym płynem innych żywych.

Według portalu Sciencealert w XVII-wiecznej Polsce pochówki z rytuałami antywampirycznymi były normą. Jak twierdzi Profesor Poliński, stosowano inne sposoby ochrony przed zmarłymi – odcięcie głów, nóg (palców), odwrócenie ciała, spalenie, bądź rozbicie kamieniem. Podobnie jak metalowy wbity pręt w ciało – wszystkie sposoby miały ochronić ludność przed „wampirami”.