McDonalds w małym, szwajcarskim mieście Lugano, liczącym zaledwie 63 tysiące mieszkańców, akceptuje płatności w kryptowalutach. Kupisz tam frytki, korzystając z Bitcoina (BTC) oraz stablecoina Tether (USDT). Informacja o tej możliwości widnieje już na wejściu do lokalu i jest to część większego projektu związanego z tym miastem.
Współpraca Lugano i Tether Operations Limited
Już w marcu 2022 roku miasto Lugano postawiło na innowację i ogłosiło, że przyjmie Bitcoin, Tether i token LVGA jako prawny środek płatniczy. Właśnie wtedy władze miasta podjęły współpracę z Tether Operations Limited, która zaowocować ma lepszą adopcją kryptowalut w przestrzeni miejskiej, przenikając do lokalnych biznesów i sprzedawców detalicznych.
Celem tej współpracy jest zademonstrowanie rzeczywistego wykorzystania technologii Blockchain poprzez praktyczne zastosowanie ich w lokalnych społecznościach w Lugano. Do tej pory większość projektów Blockchain koncentrowała się na fundamentalnych wysiłkach, które nie poświęcają uwagi lokalnym społecznościom i nie dostarczają praktycznych zastosowań.
– opisuje współpracę Tether Operations Limited
Oprócz zakupu powiększonego zestawu w McDonalds, mieszkańcy Lugano mogą używać kryptowalut do płacenia podatków, zakupu biletów parkingowych, usług publicznych, a nawet regulowania czesnego za studia. Według szacunków ponad 200 firm i punktów sprzedaży w regionie zaakceptuje płatności kryptowalutowe za towary i usługi.
Opracowany, wspólnie ze szwajcarskim miastem, protokół nazywa się „Planem B”, w ramach którego Tether utworzy dwa fundusze: pierwszy z pulą o wartości 106 milionów dolarów dla startupów kryptograficznych oraz drugi fundusz o wartości około 3 milionów dolarów na promocję i adopcję kryptowalut wśród przedsiębiorców w Lugano.
Salwador był pierwszy
Salwador był pierwszym krajem pozwalającym na używanie BTC jako oficjalnego środka płatniczego. Państwo Ameryki Środkowej zrobiło to we wrześniu ubiegłego roku i od tamtego czasu McDonalds w Salwadorze akceptował płatności największą kryptowalutą w swoich 19 punktach.
Lepiej nie popełnij błędu Laszlo
W maju 2010 roku pewien amerykański programista o imieniu Laszlo Hanyecz zamówił dwie pizze z dowozem, płacąc za to, uwaga, 10 000 Bitcoinów! Była to pierwsza w historii, zarejestrowana transakcja kryptowalutą BTC w świecie rzeczywistym. Te dwie, nieszczęsne pizze były wtedy wyceniane na około 41 dolarów i sprawiły, że Laszlo nigdy nie został bogaty. Dzisiaj 10 000 Bitcoinów mógłby wymienić na około 201 000 000 dolarów. Także uważajcie, co kupujecie za swoje BTC, bo czasem lepiej się przepościć albo zapłacić gotówką.