Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)
Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)

Poznaj S.A.R.A.H. – inteligentną asystentkę zdrowotną WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadza coś nowego — cyfrowego doradcę zdrowotnego, który wykorzystuje najnowsze technologie sztucznej inteligencji (AI), by pomagać ludziom dbać o zdrowie. Projekt ten, uruchomiony tuż przed Światowym Dniem Zdrowia, który świętowany jest 7 kwietnia, pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”, to krok naprzód w zapewnianiu dostępu do wiarygodnych informacji zdrowotnych dla wszystkich.

Nowe źródło informacji o zdrowiu od WHO

S.A.R.A.H. to coś więcej niż zwykła aplikacja do, mówiąc najprościej, sprawdzania tego, co nam dolega. Wyobraź sobie kumpla, który zna się na zdrowiu, może z tobą gadać o czymkolwiek związanym z tym tematem, kiedy tylko masz na to ochotę – niezależnie czy jest to dzień, czy noc. I to wszystko w ośmiu różnych językach świata, choć niestety brak wśród nich polskiego. Dostępne to: francuski, rosyjski, angielski, hiszpański, hinduski, portugalski, chiński i arabski. Bez względu na to, czy siedzisz przy komputerze, czy przeglądasz coś na telefonie, komunikować się można poprzez wideo lub SMS-a.

Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)
Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)

To taki dobry przyjaciel z najnowocześniejszymi gadżetami AI, gotowy zawsze wysłuchać i doradzić, a w dodatku nigdy nie zasypia. Chętnie podzieli się radami na to m.in., jak się odstresować, prawidłowo odżywiać, rzucić palenie tytoniu i e-papierosów, a nawet zadbać o bezpieczeństwo na drogach.

Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)
Inteligentny asystent zdrowia Sarah (źródło: who.int)

Po ostatniej pandemii COVID-19, S.A.R.A.H. (A Smart AI Resource Assistant for Health) powołano do życia także po to, by pomóc ludziom odróżnić prawdę od mitów o wirusie, nie zapominając także o tym, jak ważna jest psychika i potrzeba dbania o nią. Dlatego też odpowiada na pytania w czasie rzeczywistym, prowadząc spersonalizowane rozmowy — reaguje empatycznie, jak prawdziwy człowiek. Technologia ta jest wspierana przez Biological AI firmy Soul Machines. To duża zmiana w porównaniu do starszych systemów, które polegały na z góry ustalonych odpowiedziach.

Warto też dodać, że cyfrowy doradca zna się też na tym, jak unikać tych najgorszych chorób, które najczęściej są przyczyną śmierci wśród ludzi, np. raka czy cukrzycy. Korzysta przy tym z najświeższych danych dostarczonych przez WHO.

Organizacja zachęca także do dalszych badań nad technologią AI, by lepiej zrozumieć, jak może ona pomagać w zdrowiu publicznym. Podkreśla także, że wdrażanie sztucznej inteligencji niesie ze sobą pewne wyzwania, np. w kwestiach prywatności, bezpieczeństwa danych czy eliminacji uprzedzeń.