Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)
Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)

Wodorowe autobusy jeszcze w tym roku ruszą na ulice Rybnika

Polskie autobusy wodorowe NesoBus pojawiały się już w kilku miastach Polski. Teraz jednak na stałe trafią do taboru komunikacji miejskiej Rybnika. Co to za pojazdy i kiedy pojawią się w tym śląskim mieście?

Pojazdy pojawią się w ciągu najbliższej jesieni

Samorząd miasta Rybnik zamówił NesoBusy, czyli wodorowe autobusy, wprowadzone przez spółkę PAK-PCE, które należą do Grupy Polsatu. Jak wynika z informacji, ekologiczne pojazdy mają pojawić się na drogach Rybnika jeszcze jesienią tego roku.

Popularne, prototypowe pojazdy NesoBus były już testowane na terenie Gdańska w czerwcu zeszłego roku oraz w Warszawie w listopadzie 2022 roku. Do Rybnika natomiast jeszcze w tym roku ma trafić 20 wodorowych autobusów, a kolejne – początkiem 2024 roku. Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 66 milionów złotych, a miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 45,5 miliona złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wodorowe autobusy (źródło: NesoBus)

„Zainteresowanie paliwami alternatywnymi to odpowiedź Rybnika na trendy ogólnoświatowe, wskazujące na ekologiczne podejście w różnych aspektach życia. 20 autobusów wodorowych, które wyjadą na rybnickie drogi, to wyraz odpowiedzialnego myślenia o przyszłości.”

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Pojazdy wodorowe sposobem na ekologiczną komunikację miejską

Wodorowe pojazdy, które trafią do Rybnika pomieszczą minimum 86 osób, w tym 32 pasażerów na miejscach siedzących. Autobusy mają być wyposażone w klimatyzację oraz ogrzewanie wodne, pozwalające na wykorzystanie odpadowego ciepła pochodzącego z układu chłodzenia napędu i pompy ciepła.

Polski Autobus Wodorowy (źródło: NesoBus)

NesoBusy zostaną również wyposażone w porty USB do dyspozycji pasażerów, dzięki czemu możliwe będzie ładowanie smartfonów i innych urządzeń podczas podróży. Wewnątrz pojazdu ulokowane zostanie oświetlenie drzwi, wyświetlacze LED-owe oraz LCD i kasowniki, a także monitoring i nagłośnienie, dzięki któremu możliwe będzie informowanie pasażerów o podróży, wykorzystując również automatyczne zapowiedzi. Wodorowe autobusy w swoim wyposażeniu otrzymają również alkomat i lodówkę, które umieszczone zostaną wewnątrz kabiny kierowcy.

Pojazdy NesoBus zużywają około 8 kilogramów wodoru na przejechanie trasy 100 kilometrów, a ich zbiorniki są w stanie pomieścić 37,5 kg wodoru, dzięki czemu na jednym tankowaniu możliwe jest pokonanie około 450 kilometrów. Samo tankowanie wodoru do zbiornika trwa około 15 minut.