BenQ GP500 4k projektor
(źródło: BenQ)

Projektor z dźwiękiem przestrzennym? Taki jest nowy BenQ GP500 4K

Projektory nierzadko oferują naprawdę świetną jakość generowanego obrazu, która bez problemu może konkurować z telewizorami. Jednak ich wbudowane głośniki po prostu odstają jakościowo i nie są w stanie zastąpić dobrego soundbara. Nowy projektor BenQ GP500 jednak jest inny, ponieważ został tak zbudowany, aby generować przestrzenny dźwięk.

BenQ GP500 4K – przestrzenny dźwięki i obraz UHD

Najnowszy projektor BenQ to sprzęt dla fanów dobrego dźwięku i obrazu w większym formacie. Jak sama nazwa mówi, GP500 4K jest w stanie zapewnić maksymalną rozdzielczość 4K (3840 × 2160 pikseli). Oczywiście całość bazuje na lampie LED, która oferuje adekwatne kolory, co potwierdza pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 na poziomie 90%. Do dyspozycji są tęż technologie HDR10 oraz HLG.

Projektor generuje obraz o przekątnej 100 cali na odległości 2,2-2,9 m, a wielkość może się zwiększyć nawet do 150 cali, jeśli BenQ GP500 rzuca obraz z odległości 3,3 – 4,3 metra. W kwestii zastosowanych technologii wyświetlania, to warto zaznaczyć obecność automatycznego focusa, wykrywanie obiektów na ścianie i ich omijanie, a także dostosowywanie się do ekranu dla projektora.

Obok obrazu, bardzo mocną stroną jest dźwięk rzutnika. Urządzenie zostało wyposażone w system przestrzenny system audio 360° – cała dolna część GP500 to jedna wielka maskownica głośników. Oznacza to, że dźwięk rozchodzi się na każdą stronę pokoju – całość dodatkowo wspiera specjalny procesor DSP.

Są także inteligentne funkcje

Projektor działa na systemie Android TV, a więc tak naprawdę nie musimy podłączać projektora do żadnego zewnętrznego sprzętu, aby uzyskać dostęp do platform streamingowych takich jak YouTube, Disney+, HBO Max, czy Amazon Prime Video. Wszelkie aplikacje na projektorze BenQ GP500 4K można doinstalować.

Sprzęt został wyposażony w Asystenta Google – sterowanie głosem nie sprawia tu problemu, a i nie brakuje funkcji AirPlay i Chromecast, aby uruchamiać wideo ze smartfona. Z drugiej strony, projektor ma na pokładzie najpotrzebniejsze złącza – 2x HDMI 2.0b, USB 2.0 i łączność bezprzewodową Wi-Fi, Bluetooth.

Cena natomiast niska nie jest – bo BenQ GP500 kosztuje 1800 euro (równowartość ~8400 złotych).