Rozwój sztucznej inteligencji jest coraz bardziej zaawansowany. Użytkownicy narzędzi opartych o AI korzystają z potencjału technologii i wykorzystują jej możliwości w codziennej pracy, nauce czy poszukiwaniu informacji. Czy ogromne zainteresowanie tematem AI może wpłynąć na nasze życie?
Technologia AI oczami Polaków
Sztuczna inteligencja to jeden z głównych tematów, jaki pojawiał się w technologicznym świecie w 2023 roku. Jak wynika z informacji, wyszukiwarka Google zarejestrowała w zeszłym roku w Polsce o 300% więcej zapytań o AI, a w ciągu ostatnich 5 lat o 1020%. Nasi rodacy przede wszystkim sprawdzali czym jest sztuczna inteligencja i w jaki sposób działa. Poza tym pytano również o kwestie korzystania z narzędzi, odpowiedniego tworzenia poleceń czy generowania obrazów. W tej kategorii wzrost nastąpił aż o 5000%.
Marka Google zleciła ankietę przeprowadzoną wśród mieszkańców Europy, w której zbadała opinie na temat AI oraz jej potencjalnego wpływu na codzienne życie. Według 73% respondentów oraz respondentek z naszego kraju sztuczna inteligencja w ciągu 5 najbliższych lat odmieni nasze życie, a już teraz można dostrzec zmiany w podstawowych czynnościach, z jakich korzystamy w internecie. 70% ankietowanych uważa, że AI wpłynęła na sposób poszukiwania informacji, w 65% na uczenie się oraz w 61% na pracę.
W czym sztuczna inteligencja wesprze nas w przyszłości?
Co ciekawe, według 67% respondentek i respondentów sztuczna inteligencja ma wpłynąć na diagnozowanie oraz leczenie chorób. 70% ankietowanych uważa też, że zwiększy się dostęp do informacji. Dla 60% osób uczestniczących w badaniu technologia ta ma pomóc zaznajomić się z trudnymi dla nich tematami, a aż 53% twierdzi, że sztuczna inteligencja wspomoże ich codzienną pracę i twórczość.
W ankiecie poruszono także tematy związane z zaufaniem, jakim obdarzamy modele sztucznej inteligencji oraz jej nadzorowaniem. Według 71% respondentów i respondentek za pełnienie kontroli nad AI powinny być odpowiedzialne instytucje akademickie, 70% pytanych oznaczyło firmy technologiczne, natomiast zaledwie 43% uważa, że sprawy te powinny być nadzorowane przez rząd.