Obrazek przedstawia logo firmy Oppo, o której urządzeniu opowiada artykuł.

Wyciek zdradza wygląd OPPO Smart Tag tuż przed potencjalną premierą

Smart Tag to bardzo przydatne urządzenie w tych czasach. Jednocześnie staje się coraz popularniejsze, gdyż własne wersje wypuścił już chociażby Samsung czy Apple. OPPO również planuje do nich dołączyć, co potwierdza wyciek od Digital Chat Station.

O lokalizatorze Smart Tag od OPPO mogliśmy usłyszeć już w styczniu, jednak obecne informacje nieco rozjeżdżają się z wcześniejszymi. Na zdjęciu poniżej widać biały, okrągły Smart Tag, który ani trochę nie przypomina czarnego kwadratu o jakim mówiło się poprzednio.

Obrazek przedstawia zdjęcie potencjalnego lokalizatora OPPO Smart Tag z przodu.
Lokalizator OPPO Smart Tag z przodu, z widocznym napisem „Ultra Wide Band”.

Leaker znany jako Digital Chat Station, umieścił zdjęcia, jak twierdzi, „inżynierskiej wersji testowej” lokalizatora w Internecie w środę. 

Jak wspomniałem, urządzenie jest białe, okrągłe i widać na nim logo chińskiego producenta i napis „Ultra Wide Band”. UWB to technika radiokomunikacji, podobnie jak Bluetooth i Wi-Fi, która polega na szybkim wysyłaniu krótkotrwałych impulsów. Pozwala na przesyłanie danych na małych odległościach w krótkim czasie i docelowo jest wykorzystywana między innymi w niektórych lokalizatorach Smart Tag.

Również Smart Tag Chińczyków, będzie korzystał z tej technologii, co pozwoli na dokładniejsze lokalizowanie obiektów niż gdyby musiał używać tylko Bluetooth. 

Czym jeszcze zaskoczy nas OPPO?

Interesujące wydaje się drugie z udostępnionych zdjęć, ponieważ widać na nim wejście USB-C. Mogłoby to wskazywać na umieszczenie w lokalizatorze baterii nadającej się do ponownego ładowania. 

Obrazek przedstawia lokalizator OPPO Smart Tag z boku, z widocznym portem USB-C.
Lokalizator OPPO Smart Tag z boku, z widocznym portem USB-C.

Moim zdaniem to bardzo odpowiedzialne środowiskowo rozwiązania, zwłaszcza jeśli spojrzymy na te same urządzenia u Apple i Samsunga. Chociaż obaj producenci deklarują, że bateria w ich lokalizatorach wytrzyma około roku, to jednak ani jeden ani drugi nie oferuje możliwości ponownego ładowania.

Apple co prawda zadeklarowało, że zaoferuje opcję wymiany baterii CR2032, która zasila jego AirTags. Mimo wszystko, bateria, którą można ładować wydaje się tańszą, wydajniejszą i wygodniejszą opcją.

Gdzie w takim razie jest haczyk? Nadal nie jesteśmy pewni, czy chiński Smart Tag otrzyma certyfikat IP, a jeśli tak to jakiego będzie on rodzaju. Może to budzić podejrzenia, że urządzenie będzie łatwiej uszkodzić wodą lub pyłem.

Chińczycy planują event w Chinach, który ma odbyć się 6 maja. Pomimo braku oficjalnej zapowiedzi, OPPO Smart Tag może zadebiutować właśnie wtedy. Do tej pory na pewno zobaczymy nowe Smart TV, OPPO K9, OPPO Enco Air, oraz nową OPPO Band.