xCloud

xCloud: nadchodzi przystawka do telewizora do streamingu gier od Xbox

Microsoft nie zwalnia tempa przed premierą konsol nowej generacji. Nowy przeciek sugeruje, że usługa xCloud (część Xbox Game Pass Ultimate, która pozwala na streaming gier przez chmurę na platformach Xbox, PC i Android) doczeka się własnej podstawki do telewizora w stylu Google Chromecast.

Gry jako serwis

Do dzisiaj cały technologiczny świat myślał, że xCloud to zaledwie dodatek do Xboxa. Przecież przystawka do telewizora od Microsoftu byłaby jednocześnie wielkim konkurentem dla tej (i jakiejkolwiek innej) konsoli. Wszystko wskazuje na to, że Phil Spencer, prezes marki Xbox, przyjął nową strategię na nadchodzącą generację konsol.

xCloud: nadchodzi przystawka do telewizora do streamingu gier od Xbox
Już dziś możemy skorzystać z xCloud, chociażby na Androidzie / fot. PocketLink

Często określana terminem Netflix dla gier, platforma xCloud byłaby największą częścią nowego modelu biznesowego podzespołu Microsoftu. Z przystawką do telewizora produkt ten rywalizowałby z serwisami Google Stadia i Amazon Luna, które wciąż są w początkowej fazie rozwoju.

Rozrywka bez konsoli

Przystawka do telewizora od Microsoftu pozwoliłaby więc na granie bez konsoli Xbox. Wymagałaby bardzo szybkiego i stabilnego połączenia z siecią, a także subskrypcji Game Pass Ultimate, lecz byłaby o wiele tańsza nawet niż model Xbox Series S. Z wyglądu mogłaby przypominać właśnie przystawkę Chromecast.

Chromecast Google TV
Google Chromecast z Google TV / fot. prezentacja Google

Spekulacje te bazują na wywiadzie, który serwis Stratechery przeprowadził z Philem Spencerem, w którym szef marki Xbox powiedział:

Myślę, że zobaczycie w naszym ekosystemie tańszy sprzęt, coś w stylu przystawki lub innych rzeczy, które ludzie mogliby podpiąć do telewizora i grać przez xCloud.

„I think you’re going to see lower-priced hardware as part of our ecosystem, when you think about streaming sticks and other things that somebody might want to just go plug into their TV and go play via xCloud.”

Przystawka do telewizora od Xbox mogłaby przyciągnąć nową rzeszę fanów do marki Microsoftu. Już w nadchodzących tygodniach możemy przekonać się, czy naprawdę zobaczymy podobne urządzenie na własne oczy – o czym będziemy informować.