Xiaomi Smart Door Lock X - zamek inteligentny z rozpoznawaniem twarzy i nie tylko

Xiaomi Smart Door Lock X – zamek inteligentny z rozpoznawaniem twarzy i nie tylko

W ofercie Xiaomi znajdziemy już kilka zamków inteligentnych – wśród nich między innym Smart Lock E czy Smart Door Lock Pro. Teraz dołączył do nich model Xiaomi Smart Door Lock X, charakteryzujący się obsługą rozpoznawania twarzy.

Smart zamki stają się coraz bardziej popularne

Jak wiecie z mojej recenzji Tedee, jestem fanką zamków inteligentnych. Aktualnie mogę wręcz powiedzieć, że bez takiego urządzenia, zamontowanego w moich drzwiach, nie wyobrażam sobie życia i nie jest to wcale przesadne stwierdzenie. Mogę otworzyć drzwi do mieszkania w każdej chwili, niezależnie od tego, czy jestem na zakupach, czy może na końcu świata. Znajomy kurier przyjechał z paczką? OK. Teściowa chciałaby przenocować? Nie ma problemu. Sąsiad chce popracować w ciszy o dzieci? Bardzo proszę. A takich sytuacji można mnożyć.

Nic zatem dziwnego, że kolejni producenci dodają do swojego portfolio kolejne zamki inteligentne, które oferują kolejne funkcje. Jedni zdają się wyłącznie na odblokowywanie przez smartfon / smartwatch, inni kombinują – czy to z pinpadem, czy czytnikami linii papilarnych. Xiaomi postanowiło podejść do tematu jeszcze inaczej – w najnowszym modelu znajdziemy rozpoznawanie twarzy.

To naprawdę zaawansowany zamek!

Nie musicie jednak obawiać się, że jest to podstawowe rozpoznawanie twarzy, które działa jak w najnowszych smartfonach, dzięki obecności jedynie kamery. Co więcej, zastosowane przez Xiaomi rozwiązanie jest już certyfikowane na chińskim rynku i wykorzystywane między innymi w płatnościach.

W Xiaomi Smart Door Lock X zastosowano rozpoznawanie twarzy 3D z takimi bajerami, jak podczerwień, czujnik odległości, projektor punktowy i kamera RGB. Zamek, po rozpoznaniu użytkownika, automatycznie się otworzy – na podobnej zasadzie, jak działa odblokowywanie zamka Tedee, gdy znajdę się w wyznaczonej strefie nieopodal drzwi.

Co jednak istotne, zamek Xiaomi można odblokowywać nie tylko przez rozpoznawanie twarzy (które również można zablokować), ale także przez odcisk palca, hasło, zdalnie czy zwykłym kluczem. Xiaomi Smart Door Lock X współpracuje zarówno z HomeKit, jak i Mijia. Wbudowana w nim bateria ma pojemność 6250 mAh.

Xiaomi Smart Door Lock X - zamek inteligentny z rozpoznawaniem twarzy i nie tylko

Pierwsi klienci będą mogli zamawiać nowy zamek Xiaomi już od 12 października – niestety, na razie tylko w Chinach. Cena, póki co, nie została ujawniona.