Yokohama Rubber
(fot. Yokohama Rubber)

Przyszłość to również inteligentne opony. Yokohama Rubber testuje już specjalny czujnik

Yokohama Rubber, jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów opon, postanowił zwiększyć bezpieczeństwo kierowców. Co ciekawe, w tym celu opracowany został czujnik do inteligentnych opon.

Inteligentny samochód to także inteligentne opony

Mogłoby się wydawać, że w dziedzinie opon niewiele się dzieje. Owszem, pojawiają się nowe modele, ale zazwyczaj wprowadzają one nieznaczne usprawnienia względem swoich poprzedników. Należy jednak zauważyć, że tak naprawdę wiele firm intensywnie pracuje nad oponami nowej generacji, eksperymentując z ich konstrukcją, materiałami, a nawet z zamontowanymi czujnikami.

Niewykluczone, że już niebawem nowoczesne opony będą zbierać znacznie więcej danych, a ze względu na oferowane możliwości zaczną być określane inteligentnymi. To naprawdę dobra informacja dla wszystkich użytkowników dróg – w końcu opona jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, odpowiadającym za „połączenie” auta z asfaltem.

Yokohama Rubber pracuje nad czujnikami do inteligentnym opon

Japońskie przedsiębiorstwo, mające ogromne doświadczenie w produkcji opon, ogłosiło rozpoczęcie testów czujnika do nowoczesnych opon. W początkowej fazie testy będą prowadzone w Japonii, a ich celem jest zebranie odpowiedniej ilości danych i dokładniejsze sprawdzenie opracowanego rozwiązania.

Yokohama Rubber
(fot. Yokohama Rubber)

Czujnik zostanie przymocowany do wewnętrznej części opony. Yokohama Rubber dodaje, że opisywany system powinien poprawić bezpieczeństwo kierowców i zwiększyć efektywności ekonomicznej eksploatacji pojazdów.

W testach wykorzystywany jest czujnik zaprojektowany przez japońskiego producenta opon, urządzenie pokładowe stworzone przez Alps Alpine Co. Ltd., a także dane od dostawcy informacji mapowych Zenrin. Ponadto, zastosowane oprogramowanie umożliwia zdalne monitorowanie w czasie rzeczywistym ciśnienia w oponach, temperatury i lokalizacji samochodu. Warto dodać, że zbierane dane przekazywane są do chmury, z której następnie mogą korzystać chociażby serwisy samochodowe.

Yokohama Rubber planuje jeszcze dodać funkcję wykrywania zużycia bieżnika. Pozwoli to na odpowiednio wczesne wysłanie stosownego komunikatu do kierowcy lub operatorów flotowych. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone do 2023 roku.

Możliwe, że już niebawem standardem staną się inteligentne opony, które będą oferowane wraz z tworzącą im mobilną aplikacją. Nowoczesne opony będą łączyć się ze smartfonem, zapewniając kierowcom zdalny podgląd wielu ważnych danych. Co więcej, zostaną one podpięte do sieci, stając się częścią Internetu Rzeczy.