(źródło: YouTube)
(źródło: YouTube)

YouTube wykorzysta sztuczną inteligencję. Plany są ambitne

Wydarzenie Made on YouTube przyniosło kolejne nowości w świecie popularnej platformy oraz sztucznej inteligencji. Serwis zaprezentował zestaw funkcji, które zostały oparte o AI, aby tworzenie, edytowanie oraz udostępnianie treści było jeszcze łatwiejsze.

Sztuczna inteligencja trafia na YouTube

Ogromny potencjał sztucznej inteligencji jest już wykorzystywany przez coraz większą liczbę osób. Na rynku pojawiają się kolejne narzędzia, które pokazują, jak wiele potrafi zdziałać AI. Choć twórcy czasami muszą borykać się z problemami natury prawnej, użytkownicy często sięgają po sprytne i przyspieszające pracę rozwiązania.

Made on (źródło: YouTube)
Made on (źródło: YouTube)

Również jeden z najbardziej popularnych serwisów na świecie postanowił wdrożyć nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. YouTube, podczas jednego ze swoich wydarzeń, ogłosił wprowadzenie nowych możliwości, które trafiają do użytkowników platformy.

Serwis streamingowy ogłosił wprowadzenie eksperymentalnej funkcji Dream Screen, która umożliwia wygenerowanie tła w tworzonych w Shorts wideo i obrazach. Wystarczy, że użytkownik opisze swój pomysł za pomocą tekstu, a sceneria zostanie utworzona automatycznie w oparciu o AI. Publikacje w postaci Shorts każdego dnia odtwarzane są ponad 70 miliardów razy.

Nowa aplikacja YouTube ułatwiająca tworzenie wideo

W nowej aplikacji użytkownik może w sposób precyzyjny wprowadzać zmiany w tworzonych plikach, przycinać je, a także w sposób automatyczny umieszczać napisy czy podkład głosowy. Poza tym YouTube Create daje dostęp do bogatej biblioteki, w której znajdują się filtry, efekty, przejścia, a także bezpłatna muzyka z technologią dopasowującą tworzony film do rytmu.

Nowa aplikacja Create (źródło: YouTube)
Nowa aplikacja Create (źródło: YouTube)

Poza dodatkową funkcją, użytkownicy mogą również otrzymać dostęp do aplikacji YouTube Create. Rozwiązanie to pozwala na łatwiejsze tworzenie filmów publikowanych w serwisie i Shorts oraz ich udostępnianie bezpośrednio na platformie. Nowa opcja umożliwia skorzystanie z przydatnych narzędzi ułatwiających zarówno produkowanie wideo, jak i ich edytowanie.

Aplikacja jest już dostępna, póki co, w wersji bezpłatnej i tylko dla posiadaczy urządzeń mobilnych opartych o system Android. Na ten moment YouTube Create trafia w ręce użytkowników w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Indiach, Korei oraz Singapurze.

Narzędzia, które pomogą szerzej dotrzeć do odbiorców

Wśród nowości pojawiło się także kilka narzędzi, które ułatwiają docieranie do pożądanych odbiorców. Jednym z nich jest Aloud, które pozwala na automatyczne generowanie dubbingu, co sprawia, że twórcy mogą łatwiej docierać do użytkowników porozumiewających się w innych językach. Na ten moment funkcja dostępna jest w języku angielskim, portugalskim i hiszpańskim.

Narzędzia dla twórców (źródło: YouTube)
Narzędzia dla twórców (źródło: YouTube)

Twórcy z USA mogą już używać wyszukiwania pomocniczego w Muzyce dla twórców. Opcja ta pozwala szybciej znajdować idealną do danego filmu ścieżkę. Z czasem funkcja ma trafić również do innych krajów.

YouTube przedstawił także plany na przyszły rok, który to przyniesie kolejne narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Platforma ma zamiar wprowadzić generowane przez AI sugestie tematów oraz tytułów. Opcja ta ma być dostępna bezpośrednio w obrębie YouTube Studio. Póki co funkcja jest w fazie testowej.