Żabka Nano robot do hot dogów Robbie
fot. Żabka

Żabka Eko Smart, czyli ekologiczna forma sklepu. Otwarto kolejną placówkę!

Sieć sklepów Żabka właśnie otworzyła swój drugi ekologiczny sklep – tym razem przyszedł czas na Łódź. Energooszczędne lodówki, system oczyszczania powietrza, odnawialne źródła energii – to wszystko możesz zobaczyć w nowej, łódzkiej Żabce.

Co czyni Żabkę ekologiczną?

W sklepie Żabka zastosowano nowoczesne systemy oczyszczające powietrze, a także energooszczędne lodówki. Zasilanie dla sklepu pochodzi z odnawialnych źródeł energii. To już drugi tego typu sklep – pierwszy powstał w Poznaniu.

W sklepie zainstalowany został Safe Air, będący najnowszą generacją sklepowego oczyszczania powietrza. Dzięki temu systemowi, którego działanie opiera się o filtry HEPA H14, możliwe jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, a także bakterii i wirusów, nawet na poziomie 99,995%. Efekt oczyszczania zostanie dodatkowo wzmocniony, dzięki kostce antysmogowej, ulokowanej obok budynku. Kostka antysmogowa wpływa na zmniejszenie tlenków azotu, nawet o 50%, co jest szczególnie istotne dla zdrowia dzieci.

Turbina wiatrowa w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka
Turbina wiatrowa w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka

Zielona energia w Żabce

Żabka Eko Smart w Łodzi zaopatrzona została w urządzenia, pozwalające na samodzielną produkcję energii elektrycznej, pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Na powierzchni dachu zainstalowano 24 moduły ogniw fotowoltaicznych oraz turbinę wiatrową, dzięki której sklep może być zaopatrywany w zieloną energię przez całą dobę.

Lodówki w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka
Lodówki w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka

Energooszczędne lodówki wykorzystują jako czynnik chłodniczy dwutlenek węgla, co bezpośrednio wpływa na zredukowanie efektu cieplarnianego. Izolacja w drzwiach lodówek została wykonana z naturalnego materiału, takiego jak konopie siewne. Również drukowane paragony z kasy fiskalnej będą wykonane z papieru, który może podlegać pod recykling makulatury.

Lodówki w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka
Lodówki w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka

Sklep Żabka wykorzystuje system, który umożliwia zarządzanie, kontrolę i monitorowanie parametrów zainstalowanych urządzeń, w taki sposób, aby energia elektryczna była wykorzystywana zgodnie z zasadą zrównoważonej energii. System ten pozwala także natychmiastowo wykryć zaistniałą awarię.

Na zewnątrz sklepu ustawiono specjalną solarną ławkę do dyspozycji klientów, która pozwala na naładowanie swojego telefonu, wykorzystując panele umieszczone na ławce, a także EKOmat, który daje możliwość oddania butelek i puszek do recyklingu. Zebrane opakowania zostaną przetworzone i wykorzystane do produkcji opakowań na produkty własne Żabki. Dla rowerzystów przewidziano również stojak oraz stację naprawy rowerów, gdzie można dokonać regulacji elementów rowerowych, a także napompować koła.

Klienci w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka
Klienci w Żabce Eko Smart, źródło: Żabka