Stadion
Stadion, źródło: Pixabay

Sztuczna inteligencja na mundialu w Katarze będzie przyglądać się kibicom

Tegoroczne mundialowe współzawodnictwo, które ma odbyć się w Katarze, będzie przebiegało pod czujnym okiem sztucznej inteligencji. To mogłoby pozwolić na uniknięcie wszelkich incydentów podczas piłkarskich zmagań. Jak? Zobaczcie sami.

Mundial w Katarze już za 4 dni!

Za kilka dni rusza mundial w Katarze. Mecze potrwają do połowy grudnia, a liczba kibiców, którzy mają się tam zjawić to w sumie 1,2 miliona osób. Dlatego też sztuczna inteligencja ma pomagać w opanowaniu tego tłumu. Organizatorzy postanowili wykorzystać technologię, aby zadbać o bezpieczeństwo i właściwy, spokojny i bezkonfliktowy przebieg rozgrywek.

Fifa World Cup - Mundial 2022 w Katarze, źródło: Fifa
Fifa World Cup – Mundial 2022 w Katarze (źródło: FIFA)

Jeden ze stadionów – w Lusail – pomieści 80 tysięcy kibiców, którzy poza 9 meczami będą mogli obejrzeć tam także mecz finałowy, dlatego tak istotne jest podjęcie kroków, które pozwolą na unikanie wypadków i incydentów.

Pierwszy mecz odbędzie się już w najbliższą niedzielę, a kibicować polskiej reprezentacji będzie można we wtorek, podczas zmagań z Meksykiem.

W jaki sposób AI zostanie zaangażowana na mundialu?

Na ośmiu stadionach, na których będą odbywać się mecze, zainstalowano 22 tysiące kamer. Zapisywane obrazy będą opracowywane przez techników, ale nie tylko – trafią również do systemu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję. AI będzie nie tylko odpowiedzialna za ciągły monitoring zachowania kibiców, ale również będzie w stanie je przewidywać. Możliwe, że będzie wykorzystywana również, aby upłynnić przechodzenie przez bramki wejściowe na stadiony.

Tysiące kamer umożliwiają nie tylko kontrolę, ale także możliwość szybkiego reagowania na, często występujące w trakcie meczy, incydenty. System kamer umożliwia nawet zbliżenie na każde miejsce siedzące na terenie stadionu.

Ponadto, AI będzie także zdolne do kierowania systemem klimatyzacji, dobierając sposób nawiewu w zależności od czujników znajdujących się w wielu miejscach stadionów.

Ciekawe, jak ten zestaw funkcji sprawdzi się w praktyce!