Tłum ludzi, źródło: Pixabay
Tłum ludzi, źródło: Pixabay

Obecna populacja światowa przebiła 8 miliardów!

Liczba światowej populacji przekroczyła ostatnio 8 miliardów. Udało nam się podwoić liczbę mieszkańców Ziemi w ciągu niecałych 50 lat. Zaskakujące wyniki, które warto śledzić!

W jaki sposób dowiedzieć się, jaka jest aktualna populacja światowa?

Aby było możliwe poznanie szacunkowe liczby ludzi aktualnie żyjących na Ziemi, można skorzystać ze strony WorldoMeters. Poza sprawdzeniem tej wartości możliwe jest także poznanie liczby dzisiejszych czy tegorocznych narodzin oraz zgonów.

Populacja świata
Populacja świata, źródło: WorldoMeters

Na portalu WorldoMeters możliwe jest także zapoznanie się z liczbą urodzeń na świecie i w danym kraju, a także zaznajomienie się z danymi wzrostu oraz zmianami występującymi w światowej populacji.

Pierwszy miliard ludzi został osiągnięty około 1800 roku, a kolejny 130 lat później, czyli w 1930 roku. Kolejny nastąpił jedynie 30 lat później, czwarty po 15 latach, a piąty miliard w jedyne 13 lat.

Teraz udało nam się przekroczyć 8 miliardów populacji, a to oznacza, że około 1970 roku było nas o połowę mniej! Choć udało nam się osiągnąć tą zawrotną szybkość, tempo wzrostu już maleje. Wg badań i obliczeń, kolejne podwojenie się liczby mieszkańców Ziemi nastąpi dopiero za jakieś 200 lat.

Jak możliwe jest przewidywanie liczby mieszkańców Ziemi?

Nigdy nie ma pewności, że szacowana populacja, wykonywana przez narzędzia ONZ, będzie zgodna z przewidywaniami ekspertów. Jednak pewnym jest, że tempo wzrostu populacji maleje.

Wyniki są przybliżone, jednak system opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych najprawdopodobniej jest najbardziej wiarygodny, spośród opracowanych technologii szacowania.

Spadające tempo wzrostu, źródło: WorldoMeters
Spadające tempo wzrostu, źródło: WorldoMeters

ONZ zdecydowała się jakiś czas temu zmienić metodę analizy danych populacyjnych. Zmiana polegała na przejściu z pięcioletnich odstępów na roczne. Było to możliwe, dzięki zdecydowanej poprawie narzędzi służących do przeprowadzania szacunków statystycznych oraz sposobów gromadzenia danych.

Mimo dość wiarygodnych i prawidłowych wyników, na świecie są jeszcze miejsca, w których praktycznie niemożliwe jest dokładne określenie danych związanych z liczbą urodzeń czy śmierci, a więc i z populacją. Do takich państw należy Somalia, Jemen czy Syria.