Z badań naukowców wynika, że inteligentne urządzenia typu wearable, czyli na przykład smartwatche, są w stanie przewidzieć stany zagrażające życiu. Inny zespół badaczy opracował także czujnik, mierzący poziom troponiny we krwi.
Wykrycie dodatkowego uderzenia serca może zwiastować przyszłą chorobę
Badacze przeprowadzili analizę na 83 tysiącach osób, które poddano badaniu EKG w czasie 15 sekund. Można je porównać do tego realizowanego przez inteligentne urządzenia. Zapisy elektrokardiogramu u części osób wykrywały dodatkowe uderzenia serca, które w większości przypadków były nieznaczne i łagodne, jednak jeśli zdarzają się często, mogą w przyszłości powodować niewydolność serca, zawał czy też nieregularne jego bicie, co nazywane jest arytmią.
Osoby umieszczone w grupie badawczej znajdowały się w wieku od 50 do 70 lat oraz wcześniej nie cierpiały na żadną z chorób układu krążenia. Odkryto jednak, że osoby z wykrytym dodatkowym uderzeniem serca, w ciągu 10 lat były dwa razy bardziej narażone na choroby wieńcowe.
„Nasze badanie sugeruje, że EKG z konsumenckich urządzeń do noszenia może pomóc w wykrywaniu i zapobieganiu przyszłym chorobom serca.”
dr Michele Orini, główny autor badania, UCL Institute of Cardiovascular Science
Tradycyjne badanie elektrokardiogramem opiera się o umieszczenie na skórze czujników, które wykrywają sygnały elektryczne, wyzwalane przez serce. Wyniki badania klinicznego konsultuje lekarz, a samo urządzenie do wykrywania bicia serca i zawału potrzebuje 10 czujników, podczas gdy urządzenia do noszenia działają w oparciu o dwa czujniki ulokowane w jednym urządzeniu.
Czujnik, który zmierzy poziom troponiny i wykryje zawał serca
Inni badacze do spraw związanych z chorobami wieńcowymi opracowali nieco inny system, pamiętając o przypadkach, w których nawet EKG nie wykrywa zawału. Zdecydowali się na opracowanie czujnika do noszenia, który jest w stanie w mniej niż 15 minut wykryć poziom troponiny T. Struktura ta jest białkiem, stanowiącym część komórek mięśniowych, odpowiedzialnych za mechanizm regulowania skurczu mięśnia sercowego.
Zasada działania opiera się o wyemitowanie światła podczerwonego przez urządzenie umieszczone na nadgarstku osoby badanej. Światło to przechodzi przez skórę i ulega zmianie, a uzyskany poziom tłumienia przesyłany jest poprzez moduł Bluetooth do systemu chmurowego. Tam natomiast dochodzi do oszacowania poziomu troponiny, za co odpowiedzialne jest uczenie maszynowe.