NASA od wielu lat pragnie powrócić na powierzchnię naszego naturalnego satelity – Księżyca. Rządowa agencja Stanów Zjednoczonych ogłosiła, że robi ogromne postępy w kwestii misji, jednocześnie ustalono tymczasową datę startu. Jak się okazuje, już pod koniec następnego miesiąca (nieco ponad pięć tygodni) może rozpocząć się ważny moment w historii. Artemis I to początek drogi ku powrotowi na Księżyc po tylu latach.
Znamy datę startu programu Artemis I. To już niebawem
Plany NASA są jasne – statek kosmiczny Orion misji Artemis I zostanie wystrzelony przy pomocy masywnej rakiety SLS (Space Launch System) w konfiguracji Block I, dostosowanej do bezzałogowego lotu. Rakieta ma trafić na stanowisko startowe 18 sierpnia. Dopiero po półtora tygodnia przygotowań zostanie wystrzelona – 29 sierpnia, natomiast warto dodać, że NASA przewidziała dwie kolejne „zapasowe” daty startu – 2 września i 5 września.
Powodzenie startu zależy od panujących warunków pogodowych – muszą być one najkorzystniejsze, aby w ogóle myśleć o możliwości startu rakiety. Poza warunkami pogodowymi, wszelkie wymagane przygotowania muszą przejść gładko – nie ma tu miejsca na żadne niedogodności.
Jeśli misja rozpocznie się 29 sierpnia o godzinie 8:33 (oczywiście mówimy o czasie lokalnym, jaki stosuje się na Florydzie – 6 godzin wstecz względem Polski), to powrót planowany jest na 10 października. Okno drugie – 2 września przewiduje start o godzinie 12:48 oraz lądowanie na Ziemi 11 października, zaś trzecie – start 5 września godzina 17:12 i powrót 17 października.
Początek powrotu na Księżyc
Pierwsza wizyta na Księżycu miała miejsce w 1969 roku – 20 lipca w ramach misji Apollo 11. W ciągu kolejnych 3 lat lądowano na nim jeszcze 5 razy – ostatnią misją była Apollo 17. Od tego czasu cisza, jednak program Artemis ma na celu powrót człowieka na powierzchnię Księżyca. Misja Artemis I będzie miała na celu bezzałogowy przelot wokół Księżyca, no i oczywiście powrót – lądowanie ma odbyć się na Oceanie Spokojnym.
Kolejna z misji, planowana na rok 2025 to Artemis II, w której zostanie wykonany załogowy lot (4 osoby) na orbicie wokółksiężycowej, zaś Artemis III to już w pewnym sensie sprawdzian z przygotowań – lot załogowy (2 osoby), który ma zakończyć się lądowaniem na powierzchni Księżyca – a pobyt załogi na naturalnej satelicie ma trwać tydzień.