Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)
Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)

Stwórz w Rooms.xyz interaktywne pokoiki 3D i proste gry

Zespół byłych pracowników Google zaprezentował swoją przeuroczą platformę kreatywną. Rooms.xyz pozwala na zaprojektowanie gry lub interaktywnych przestrzeni 3D w przeglądarce.

Nic tak nie odstresowuje jak beztroska zabawa

Dzięki coraz łatwiej dostępnym i przystępnym technologiom inżynierowie projektują nie tylko niesamowite wynalazki i ułatwiające życie usługi, ale także urocze i rozbrajające narzędzia rozrywki. Elektryczne deskorolki, seriale tworzone przez… AI czy robo-pieski. Jedną z najsilniejszych branż rozrywki wciąż pozostają też gry, wśród których multum ciekawych, nietuzinkowych tytułów. Byli pracownicy Google również uwielbiają gry i beztroską zabawę, i otwierają szerszy dostęp do swojej nowej, cyfrowej platformy kreatywności Rooms.xyz.

Nowa platforma oferuje oparte na przeglądarce narzędzie do projektowania przestrzeni 3D (pokoików) za pomocą przeciągania i upuszczania edytowalnych obiektów lub kodu. Umożliwia to użytkownikom wyrażanie siebie poprzez kreatywną zabawę podczas projektowania pokoi, podstawowych gier lub innych interaktywnych działań zawartych w tych małych, internetowych przestrzeniach. Na pierwszy rzut oka platforma przywodzi na myśl skrzyżowania prostej gry pokroju Minecrafta z zaawansowaną platformą do kreacji, jak np. Roblox.

Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)
Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)

Gry i pokoiki w przystępnej dla każdego platformie

Jason Toff stworzył w platformę zainspirowawszy się tworzonymi modelami 3D oraz… swoim sześcioletnim synem, który zaczął bawić się Minecraftem. Obserwując tworzenie struktur w Minecrafcie, Toff postanowił stworzyć płaszczyznę projektowania 3D, w której proces byłby prawie tak prosty, jak w grze Mojang Studios, ale jednostka konstrukcyjna nie byłaby pojedynczym blokiem.

I tak, w Rooms.xyz w pokojach można wyszukiwać, edytować, a następnie dodawać do swojej przestrzeni w pełni uformowany obiekt — na przykład drzwi, sofę, stół, łóżko, samochód, wystrój, zwierzaka lub cokolwiek innego. Interfejs umożliwia zmianę atrybutów i funkcji obiektu, takich jak kolor, rozmiar, położenie lub styl, a także to, co dzieje się po kliknięciu.

Zasadniczo chciałem, aby firma stworzyła cyfrowy odpowiednik LEGO. Pomyśleliśmy, że LEGO to jedna z tych niewielu rzeczy, które dzieci kochają, dorośli kochają, a dorośli chcą, aby ich dzieci się bawiły.

Jason Toff, współzałożyciel Rooms.xyz
Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)
Gry i pokoiki 3D w Rooms.xyz (Źródło: Rooms.xyz)

Startup wyposażył swoją społeczność w 1000 obiektów woxelowych. Każdy pokój jest również domyślnie publiczny i można go edytować — użyć jako szablonu lub punktu wyjścia do zaprojektowania własnego. Oprogramowanie ma również aspekt edukacyjny, ponieważ można podejrzeć kod „pod spodem” każdego elementu, gry i interakcji.

Jeśli zainteresował Was pomysł i sami chcecie spróbować stworzyć własne gry i pokoiki — Rooms.xyz jest otwarty i darmowy.