PaLM 2 (źródło: Google)
PaLM 2 (źródło: Google)

Med-PaLM 2, czyli chatbot medyczny Google, jest już testowany

Google rozpoczął proces testowania swojego kolejnego chatbota, tym razem medycznego, znanego pod nazwą Med-PaLM 2. Badania odbywają się na terenie szpitali, m. in. w Klinice Mayo. Czym ma w przyszłości zajmować się to narzędzie sztucznej inteligencji?

Medyczny chatbot, który wspomoże pracowników ochrony zdrowia w codziennej pracy

Technologiczny gigant z Mountain View nieustannie rozwija swoje narzędzia sztucznej inteligencji i stara się je poszerzać, ulepszać i rozpowszechniać. W ostatnim czasie do Europy, w tym Polski, trafił flagowy chatbot Bard, który został oparty o duży model językowy, znany jako PaLM 2. Również testowana, medyczna wersja bota, bazuje na tym zestawie danych.

Chatbot MedPaLM 2 (źródło: Google)
Chatbot MedPaLM 2 (źródło: Google) https://sites.research.google/med-palm/

Med-PaLM 2 otrzymał nieco inne funkcje i wiadomości w porównaniu do podstawowego modelu, a mianowicie został przeszkolony pod względem wiadomości medycznych. Opiera się o wszelkie zakresy pytań i odpowiedzi z egzaminów, realizowanych na studiach lekarskich.

Jak wynika z informacji, medyczny chatbot Google, wyposażony w specjalistyczną wiedzę, potrafi generować szczegółowe odpowiedzi na pytania z zakresu zdrowia. Poza tym, jest w stanie także streszczać dłuższe dokumenty, organizować dane badawcze według podanych w raporcie wytycznych.

Med-PaLM 2, czyli chatbot medyczny Google, jest już testowany

Powstaje też potencjalny rywal Med-PaLM 2

Nie tylko Google wpadło na pomysł stworzenia chatbota medycznego. Również Microsoft prężnie działa i tworzy tego rodzaju technologiczne narzędzie. Pomysł tworzony jest we współpracy z firmą Epic, która jest autorem oprogramowania medycznego. W tym przypadku model ma zostać oparty o ChatGPT, spod skrzydeł OpenAI.

Google natomiast ma zamiar także wykorzystać sztuczną inteligencję do diagnostyki. Planowane narzędzie ma dotyczyć ultrasonografii, a także terapii nowotworowej. Jak twierdzą ci giganci, tworzone i testowane już modele nie były szkolone na danych pacjentów. Obie firmy wspominają o zachowaniu poufności w danych i informacjach o pacjentach.