Sztuczna inteligencja wchodzi nam już do mózgu i to dosłownie. Badacze Google opracowali kolejny rodzaj narzędzia, które jest w stanie generować muzykę w oparciu o aktywność naszego najważniejszego narządu. Podstawą analizy i opracowania algorytmu są wyniki badań funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI).
Generatywna AI tworzy muzykę
Sztuczna inteligencja „potrafi” już naprawdę wiele. Inżynierowie, programiści, badacze i wielu innych specjalistów na każdym kroku stara się wykorzystać jej ogromny potencjał. Tym razem naukowcy z Google pochwalili się kolejnym pomysłem, a dokładnie generatorem muzyki, tworzącym dźwięki w oparciu o aktywność mózgu.
To nie pierwsze rozwiązanie, pozwalające na generowanie nagrań przez technologicznego giganta z Mountain View. Już w styczniu br. mogliśmy poznać MusicLM, a więc algorytm do tworzenia muzyki w oparciu o wprowadzony tekst. Teraz jednak poprzeczka została dość mocno podniesiona. Opis przestał być potrzebny, a do powstania muzyki wystarczy sztuczna inteligencja oraz mózg użytkownika.
Artykuł naukowy zatytułowany Brain2Music zawiera liczne informacje na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do podjęcia prób zrekonstruowania muzyki w oparciu o aktywność mózgu. Jest ona rejestrowana za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Jak wyglądało tworzenie nowego narzędzia?
Przeprowadzone badania opierały się o analizę wyników fMRI, pochodzących od pięciu osób. Podczas trwania analizy uczestnicy odsłuchiwali 15-sekundowe nagrania różnych gatunków muzycznych. Wśród nich można wymienić bluesa, klasykę, country, disco, hip-hop, jazz, metal, a także pop, reggae i rock.
Uzyskane wyniki wykorzystano do treningu sieci neuronowych. Dzięki temu możliwe było odnalezienie powiązań pomiędzy aktywnością mózgu a poszczególnymi elementami muzyki, w tym rytmiką oraz emocjom. Kolejno wykorzystano algorytmy zastosowane w narzędziu MusicLM, jednak tym razem nie w oparciu o tekst, a o oryginalne bodźce wywoływane przez muzykę.
Poniżej zebrano cztery przykłady nagrań stanowiących podstawę dla algorytmu i formę bodźca dla uczestników badania.
Kolejne cztery utwory muzyczne zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.
Uzyskane próbki, które zostały utworzone przez AI, nie przypominają oryginalnie przesłanej do algorytmu treści. Badanie sztucznej inteligencji pozwala jednak na oparcie się o różne komponenty w muzyce, a nie bezpośrednio o lirykę instrumentalną.
Opracowany przez Google model może czytać wzorce mózgowe każdej osoby i generować muzykę, może to więc nieco przypominać czytanie w myślach.